1. kıyamet 2. dünya savaşı
 2. zeitgeist
  life cosmos - spacetime odyssey
  morgan freeman ile evrenin sırları
  thrive
  antik keşifler

  edit : cosmos
  ( tesekkurler @tiryakiadam )
 3. bbc life
  human planet
  planet earth
 4. ae
 5. stephen hawking's grand design (aynı adla bir kitabı da mevcut okunulabilir)
  cosmos - carl sagan (bilmeyen yoktur zaten varsa izlesin)
  night and fog (naziler, toplama kampları ve yahudi soykırımı hakkında)
 6. michael moore belgeselleri özellikle esprili anlatımıyla belgesel izlemeyi sevmeyenlere bile izletir kendini.
  "the big one" 1997 yapımı amerika birleşik devletler'indeki tröstlerin ekonomi ve siyaset ile ilişkilerini irdeleyen bir belgesel.
  "fahrenheit 9/11" 2004 tarihli.11 eylül 2001'de amerika birleşik devletlerinde ikiz kulelere yapılan saldırıya ve sonrasında uygulanmaya başlanan politikalara farklı bir bakış açısı getiren bir belgesel.
  sicko (hasta) amerika birleşik devletleri'nin sağlık sistemine kanada ve avrupa'daki bazı ülkelerdekilerle karşılaştırmalı olarak eleştiriler getiren bir belgesel. ülkemizdeki sağlık sisteminin gidişatı (bunu sağlık sistemiyle sıradan hasta olduğunda ancak doktora giden sade bir vatandaş olarak yazıyorum) konusunda benim gibi endişeler taşıyan insanların izlemesini özellikle tavsiye ederim.

  bir de genetiği değiştirilmiş tohum ve tarımsal ilaç şirketlerinin amerika birleşik devletlerindeki tarımsal etkileri konusunda internet ortamında pek rastlamadığım isminden emin olmadığım (sanırım ölüm tohumları veya benzeri) bir belgesel vardı..umarım bilen paylaşan birileri çıkar,yeniden izlemek istiyorum.
 7. Michael Moore'un genetiği değiştirilmiş gıda ile ilgili
  belgeseli food matters