• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.33)
judgment at nuremberg - stanley kramer
ikinci dünya savaşı sırasında yaşanan gerçek olaylara odaklanan film hükümet tarafından işlenen suçlara alet edilen vatandaşları konu alır. nazi rejimi döneminde yaptıkları insanlık suçlarının görüşülmesi için mahkemeye çıkan dört hakim, dönemin meşhur kurumu nürnberg mahkemeleri’nde yargılanmaktadır. mahkeme esnasında ortaya çıkan kirli çamaşırlar hem kurumların hem de insanların güvenirliğini sarsacak cinstendir.

son derece başarılı bir mahkeme filmi olan yapıt, özellikle oyuncu kadrosunun kusursuzluğuyla dikkat çekiyor. usta yönetmen stanley kramer tarafından yönetilen film ayrıca, en iyi uyarlama senaryo da dahil iki dalda oscar kazanmıştır.


  1. ernst janning rolünde burt lancaster' ı görünce alcatraz kuşçusu^:birdman of alcatraz^ aklıma geldi adam bu filmde hüküm giydi alcatraz hapishanesinde yattı.

    film şu marşla başlıyor. film de savunma avukatı hans rolfe 'un ^:maximilian schell^ amerikalılar tarafından yargılanmanın verdiği ezikliği ve utancı etkili oyunculuğu ile izleyiciye çok iyi aktardığını düşünüyorum. zaten oscar ödülünü de almış. avukatın alman milliyetçiliği filmin sonlarına doğru daha fazla ön plana çıkıyor ve evrensel hukuk hakkında verdiği örnekler ile amerikalıların yüksek ahlak anlayışının hiroşima ve nagasaki' de insanlığa nasıl zuhur ettiğini anlatıyor.

    hukukçular' ın daha iyi bileceği konular var filmde. finali gerçekten çok iyi olmuş hakimin ve savcının sanıklarla aynı baskılara maruz kalması adaletin ne kadar bıçak sırtı olduğunu ve ülkeler,sistemler değişse bile, menfaatin adalet üzerinde ki baskısının pek de değişmediğini görüyoruz.