• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar orhan pamuk
kar - orhan pamuk
on iki yıldır almanya'da sürgün olan şair ka türkiye'ye dönüşünden dört gün sonra, bir söyleşi için kars şehrinde bulur kendini. ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. kars'ta ağzına kadar işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelmiş ve kardan mahsur kalmış gezgin bir tiyatro kumpanyası, intihar eden ve türban direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasal gruplar, dedikodular, söylentiler, karpalas oteli ve sahibi turgut bey ile kızları ipek ve kadife ve ka için bir aşk ve mutluluk vaadi vardır. orhan pamuk bu kitabını postmodern olduğunu ve aynada gözüken şeyleri, aynayı dürüstçe tartıştığını söylemektedir. kitabında kendisinin türkiye'nin hikâyelerini anlattığını belirtmektedir.
 1. bu kitabın henüz ilk sayfalarında ufak bir paragraf sayesinde kendimi 2 saat düşünürken bulmuştum. ka otobüste yanında oturan köylü adamın kendisine huzur verdiğini hissetmişti. bu huzurun kaynağı da kendinden güçsüz birisini anlayıp ona şefkat duymasıydı. ka kendini adamın yerine koyup dünyaya o adamın gözlerinden bakmaya çalışıyordu ben ise kendimi ka'nın yerine koyup kendinden güçsüz birine şefkat duymak nasıl insana huzur verir onu anlamaya çalışıyordum. 2 saat boyunca ka'yı anlayamadım. 3 sene geçti ka'yı anlayamıyorum.
 2. açıkçası okurken çoğu zaman sıkıldım. özellikle bazen betimlemeler insana fenalık geçirtecek düzeyde tekrarlanıyor. kurguda ise bazı tutarsızlıklar ve olay akışına göre bazı karakterlerin anlam veremediğim davranışları ya da durağanlıkları vardı. diğer yandan yazarın hikayenin geçtiği zamandaki siyasal atmosferi tarafsız ve çok sesli bir şekilde anlatışı hoşuma gitti.
 3. ka, karlı kars'ta, karpalas oteli'nde, ipek'e aşık. etrafında da kara bir köpek geziniyor.
  metu
 4. ka'sını kafkadan ödünç alan, atmosferiyle beni büyüleyen orhan pamuk romanı.

  türkiyedeki herkesin en azından "ka şeyh efendiyle" kısmını okumasını isterim. kitap anlattıklarıyla türkiyeyi, islamiyetle batı arasındaki çelişkiyi öylesine güzel özetliyor ve çağdaşlık, islamiyet, batılılaşma, kavramlarını irdeliyor.
  !---- spoiler ----!

  "müslüman olmak istiyorum ama içimdeki batılıyı öldürmek istemiyorum"

  !---- spoiler ----!
  kup
 5. orhan pamuk bir kar tanesi çizip merkezine 'ka' isimli kişiyi yerleştirmiştir. etrafındaki kısımlar ka'nın etrafında dönen olaylardır.
  daha önce hiç orhan pamuk okumamış kişilerin bu kitaptan başlamasını tavsiye ederim. pamuk'un diline, yazım tekniğine güzel bir giriş olur.
 6. roman verdiği "kar" isminin, olayların geçtiği kars'ın kısaltılmışı olarak düşünmemi pekiştiren kitaptır.
  kars'ta yılın belki 8 ya da 9 ayında kar görülebilir. her şey karla tıkanabilir, gece sabaha varmayabilir. "kar" demek benim için hep "kars" demekti, bunu da benim gibi anlayan orhan pamuk oldu.
 7. içerisinde geçen 'yeni hayat pastanesi'nin orhan pamuk'un bir diğer harika kitabı olan yeni hayata gönderme olduğunu düşündüğüm kitaptır. aşağıdaki linkte yer alan bilgiye göre bu pastane gerçekte lale pastanesi fakat artık dürümcü olarak hizmet veriyormuş.

  kitapta geçen mekanları görmek ve gerçek isimlerini öğrenmek için;
  http://www.magaradergisi.com/edebiyat/397-pompaciya-orhan-pamuk-sormak
 8. olay örgüsünün yeterince iyi kurgulanamadığı, kişilerin oldukça silik kaldığı bir orhan pamuk eseridir kar. keşke zahmet edip romana adını verdiği kar imgesinin üzerine biraz daha yazabilseymiş yazar efendi. neyse ayyorlamam bu kadar.