karahindiba şarabı - ray bradbury - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar ray bradbury
karahindiba şarabı - ray bradbury
düzyazının şairi ray bradbury'den, kendi çocukluğundan esintiler taşıyan eşsiz bir cennet tasviri.

ölümün kaçınılmaz olduğunu bilse de yaşadığının farkına varan, aldığı her nefeste daha da güçlenen on iki yaşındaki douglas spaulding, ailesi, zaman makinesi yapmaya çalışan komşuları ve yaz mevsimini doyasıya yaşadığı arkadaşlarıyla birlikte bu benzersiz romanda hayat buluyor. hayatın büyüsü douglas'ı etkilerken, yaz mevsiminin tüm güzellikleri karahindiba şarabıyla birlikte şişeleniyor.

bradbury, yarı-otobiyografik romanı karahindiba şarabı'nda geçmişini ve anılarını olmasını istediği gibi yeniden canlandırırken, çocukluğunun büyülü kapılarında bekleyip, okuru kendi cenneti green town'da misafir ediyor. yıllarca fantastik kurgu, bilimkurgu ve korku türünde yazdığı eserlerle tanınmasına rağmen, en iyi eserlerinden biri olan bu romanla yaşamı boyunca yazdığı her cümleye kaynaklık eden bir büyüme öyküsü anlatıyor bize.

karahindiba şarabı, tom sawyer'ın maceraları ve çavdar tarlasında çocuklar'la karşılaştırılabilecek güçte olan nadir romanlardan.
(tanıtım bülteninden)
 1. hazır benim tüftüf çiçekleri sarmaya başladı buraları...(bkz: karahindiba)

  tanıtım bülteninde tom sawyer ve çavdar tarlasında çocuklar ile kıyaslanabilecek kadar çıta yükseltilmiş, ki bence biraz fazla iddialı bir benzetme olmuş ama o kulvarda olmasa da kötü değil.

  çevirisinde uzun cümleler tercih edilmiş ve iyi bir son okuma yapılmamış olmasından dolayı olumsuz eleştiriler fazla. orijinal adı dandelion wine, okumak isterseniz orijinali daha doğru bir tercih olabilir.

  bu kitaptan yola çıkılarak yazılmış şarkı bile varmış; merak edenler adından bulur zaten; bence şu parça daha iyi gidiyor bu kitaba.
  mesut