• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.20)
dune - frank herbert
dune, frank herbert tarafından yazılan ve 1965’te yayımlanan, tüm zamanların en iyi ve tarihteki en çok satan bilimkurgu romanıdır. 1996 hugo ödülünün ortağı ve ilk nebula (en iyi roman) ödülünü kazananan kitap 12 milyondan fazla satmıştır.

dune uzak geleceğin yıldızlararası feodal imparatorluğunun, imparatorluk evi corrino’ya bağlı evler tarafından yönetilen gezegensel tımarların ortasında kuruludur. roman, ailesiyle birlikte çöl gezegeni arrakis’e (melanjın, evrenin en değerli maddesinin yetiştiği yere) taşınan genç paul atreides’in hikâyesini anlatır.

siyaset, din, çevrebilim, teknoloji ve insan duygularının birbiriyle çok katmanlı etkileşimini keşfe çıkan hikâyede, paul'ün, ailesinin, yeni gezegeninin, gezegen sakinlerinin, padişah imparator'un, kudretli uzay loncası'nın, gizemli kadın tarikatı bene gesserit'in kaderleri, hep beraber insanlığın akışını değiştirecek bir çatışmaya doğru çekilmektedir.


 1. dune'un oyunu da vardır. strateji tarzındaydı ve çocukluğumda bu tarzla tanışmamı sağlayan oyunların başında geldi. ne oynarsam oynayayım asla unutmam, tadı damağımdadır hep.
 2. mükemmel bir ilk kitap ve mükemmel bir seridir benim gözümde. filmi ise ne yazık ki beklentileri karşılamaz. mini dizisini ise bulamıyorum bir türlü.
 3. müthiş bir kurguya sahip ve çoğu bilim kurgunun aksine çok iyi bir anlatımı olan efsane seri. bilim kurgu severim diyen mutlaka okumalı.
 4. okuduğum en iyi seriden biridir. türkçe çevirisi de dost körpe tarafından yapılmıştır. ayrıca kullandığım nick'e de ilham oldu denebilir.
 5. paul atreides in önlenemez yükselişini ve lisanül gayb olarak dune da ortaya çıkışını konu edinen dune serisinin ilk kitabı. şaşırtıcıdır ikinci kitap hemen hemen tam tersi bir tablo sunar. bu ilk kitap en sonda bulunan eklerle de dune evrenine daha detaylı bir biçimde bakmamızı sağlar. her bölümün başında o kısma dair küçük ve kitaptaki diğer karakterler tarafından söylenen yazılar vardır.
  dlg
 6. film ve dizi yayın hakları legendary tarafından satın alınan muhteşem bilimkurgu serisi. umit uyandıran detay şu ki legandary nin ortaya çıkarttığı yapımlar the dark knight , interstallar ve inception gibi çok iyi işler olmuş. şu anlık bu kadar bilgi var.
  dlg
 7. 2017 icinde okumayi planladigim seri.
 8. !---- spoiler ----!

  herkes gibi beni de çok etkileyen bir kitap dune.

  en çok etkilendiğim karakter kynes'tı. öldüğü bölüm, sahne, babasıyla kurduğu iletişimi beni benden aldı. yaradana kurban gitmesi çok üzdü. 2. kitapta da göremeyecek olmak içimi burkuyor şahsen :(

  !---- spoiler ----!