karga - youreads 1. bir kuş. kara tüylü, bet sesli. zekidir ve sürü hayvanı olmaya yatkındır. yabanidir.

  filmlerde huzursuzluk veren anların klişe işaretçisidir (hitkuk amcaya selamlar). karga figürünün diğer sanat dallarında ki temsiliyetini tek kelime özetleyebilir;

  tekinsizdir.

  "...gökyüzü kargaların yokluğudur" franz kafka

  "...sanki binlerce çelik makas, semaların lâciverdîsini doğra­mak için mütemadiyen açılıp kapanarak, havada cehennemi bir gürültü ile şakırdıyor. " ahmet haşim.
 2. islamiyet inancına göre öldürülmesinde sakınca olmayan 5 hayvandan biridir.(diğerleri fare,akrep,çaylak,yırtıcı köpektir.)
  böyle inanılmasının sebebi ise bu hayvanların fasık olması,yani diğer hayvanlara zarar verip yoldan çıkarılmasıymış.
  yırtıcı köpekten kastedilende aslan,kaplan,kurt gibi hayvanlarmış.
  eale
 3. bence en asil hayvanlardan birisidir. hayvanlar arasında da en sevdiğimdir. yürürken yollarda bu hayvanları ne zaman görsem yüzüme bir gülümseme vuruyor. yukarıdan sessiz sessiz olanları izliyorlar. simsiyah tüyleri, kalın ve çatallı sesleri, yalnız başlarına takılmaları, zekaları, her zaman ortaya çıkmamaları çok ilgi çekici geliyor. sanırım sadece benim değil tarihte pek çok insanın ilgisini çekmiş bu durum. özellikleri tam olarak ölüme atfedilebilecek özellikler.

  bu arada bunları kuzgun ile karıştırmamak lazım. kuzgunlar kargaya benzeseler de çok daha büyük oluyorlar.
 4. algısı yöreden yöreye değişiklik gösteren hayvan. iskandinav mitolojisinde kargalar tanrısal varlıklardır. aynı şekilde eskimolar ve keltler için de karga islamiyet'in aksine saygın bir hayvandır. her nedense kuzey insanları ayrı bir sevmiş. buradakilerin göremediğini görmüş.
 5. öncelikle belirtmek isterim ki kargalar binlerce/yüzlerce yıl yaşamıyorlar. en yaşlı karga 2006 da yılında ölen kargadır ve yaşı 59 dur. aslında buda bir iddia. yani tam olarak kanıtlanamamış bir söylem. amerikada yaşayan bir çift kargalarının 59 yaşında olduğunu söylemiş.

  yaklaşık olarak doğada 20 yıl, evlerde/insanların yanında 30 yıl yaşarlar. yani eski roma ve mısırda tasfir edildiği gibi ölümsüz falan değillerdir.

  ama konumuz kargaların yaşı değil. konumuz düşünebilen tek canlı türü olmadığımızı kanıtlayan hayvan. insanlardan bile zeki olduğunu düşündüğüm bu hayvanlar için bir dakikalık saygı duruşu lütfen.

  hayatında hiç karga görmeyen yoktur sanırım. simsiyah gözleri ile sanki içinize bile görebiliyorlar. dehşet verici görüntüleri dışında kuş türleri arasında "bana göre" en zeki hayvanlardır. insanlarla dalga geçtiğine bile şahit oldum.

  şöyle bir test yapılmış. şahsen ben bu testi dünya nüfusunun yarısının geçebileceğini sanmıyorum. ama "evrenin düşünebilen tek(!) canlısı insandır" diyeceklerine adım kadar eminim.

  kısacası hayvanlar sadece içgüdü ile hareket etmez. yeri gelince insan bile içgüdüleri ile hareket ediyor. hayvanlarda düşünebilir. o halde hayvanlarda dünya da yaşadıklarının farkındalar. düşünüyorlar o halde varlar.
 6. dev şair ece ayhan beyaz olanını uçurmuştu şiirlerinde diye hatırlıyorum.

  evet beyaz kargalar üzerine düşünülmeli belki de.
 7. en zeki hayvanlardan biri.
  ayrıca fazla kindar.