kaygı - ceylan özgün özçelik - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
kaygı - ceylan özgün özçelik
"kaygı, ceylan özgün özçelik tarafından yönetilen 2017 çıkışlı türkiye yapımı psikolojik gerilim filmidir. " vikipedi


 1. çok da sık rastlamadığımız psikolojik/politik/gerilim türünde 2017 yapımı film. günümüz türkiyesi'nde geçen film, ülkenin genel vaziyetine, özellikle siyasi yapısına, eleştirilerde bulunuyor. filmin bir ucu güncel sorunlu yapıya bağlıyken diğer ucu psikolojik gerilim ögeleriyle biraz daha eskilere, ülkenin utanç dolu anılarına bağlanıyor.

  filmde yaratılan gerilim atmosferini, boğucu gri halini etkileyici buldum. eleştiren yönü biraz korka korka da olsa derdini anlatıyor. bazı diyalogların, sahnelerin neye hizmet ettiğini anlayamadım, "buna gerçekten gerek var mıydı?" diye düşündüm.

  baş karakterin anne babasının ölümüne dair keşfi bulmaca gibi adım adım ilerliyor. cevaba yaklaşırken, hatta açık olan cevabı seyirci çoktan anlayıp sindirdikten sonra dahi, filme yerleştirilen ipuçlarını gerçekten sevmedim.

  !---- spoiler ----!
  cevabı sivas katliamı olan bir sorunun cevabına ulaşmak için filme kangal köpeği, paşa cami vs. içeren sahneler eklemek biraz seyirciyi salak yerine koymak gibi geldi bana. ne bileyim bundan ötesi baş karaktere etli ekmek yedirmek herhalde.
  !---- spoiler ----!

  fena bir film değil, kolayından salt siyasi bir film çekilmemiş. iyi kötü psikolojik ögeler eklenmiş, seyir keyfi yükseltilmiş. izlemeye değer. trailer