keenlemyekün - youreads

  1. hiç var olmamışçasına anlamına gelen arapça kökenli osmanlı türkçesi bir kelime. gerçekleşmemişçesine ya da söylenmemişçesine anlamları vardır. arapçada sanki anlamında kullanılan "ka-an" kalıbu ile var olmadı anlamına gelen "lem-yekün" kelimesinin birleştirilmesinden oluşmuştur.
  2. "başlangıç itibarıyla yok hükmünde" anlamını veren hukuk terimidir. herhangi bir hükme varılamaycak, hiçbir sonuç alınamayacak mahiyetteki hukukî işlemler başlangıcından itibaren hiç varolmamış sayılırlar. bir hukukî işlemin geçerli olabilmesi için varolması gereken temel koşullardan birinin eksikliği üzerine verilen geçersizlik kararı ise (bkz: butlan) olarak ifade edilir. butlan ile keenlemyekün, hukuk terminolojisinde birbirine yakın kavramlardır. aralarındaki fark, butlanın "işlem geçersiz" hükmü, keenlemyekünün ise "işlem yok" hükmü taşımasıdır.
  3. esas unsurlari eksik bir hukuki islemin gecersizligini belirtmek icin kullanilan bir hukuki terimdir ayni zamanda. bir islemin gecerliligi hakkinda verilecek en agir yaptirimdir.
    misal imam nikahiyla yapilan evlilik keenlemyekundur, yani ortada bir evlilik yok sayilir.
  4. instagramda kızların profilinde cecelist yazısının üstünde yazanın biraz değişiği.