kemal karpat

Kimdir?

prof. dr. kemal h. karpat dobruca’nın babadağ kasabasında doğdu. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi′nden mezun olduktan sonra, washington ve newyork üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı. romanya′daki tarih ihtisasının ardından amerikan tarihi, rus tarihi, ortadoğu tarihi ve osmanlı tarihi konularında çeşitli kurslara katıldı. akademik çalışmalarına 1950 yılında new york ve washington üniversitelerinde başladı. birleşmiş milletler ekonomik ve sosyal konseyi’ndeki görevinin ardından sırasıyla montana devlet üniversitesi, new york üniversitesi, princeton üniversitesi, robert kolej, bilkent üniversitesi, odtü iktisadi ve idari bilimler fakültesi, aü siyasal bilgiler fakültesi, harvard üniversitesi, john hopkins üniversitesi, colombia üniversitesi ve ecole des hautes etudes en science sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik faaliyetlerinde bulundu.
1970-88 yılları arasında wisconsin üniversitesi ortadoğu çalışmaları bölüm başkanlığı’nı yürüttü, türk araştırmaları derneği ile türk araştırmaları kurumu’nun başkanlıklarını yaptı. orta asya çalışmaları derneği’nin kurucu başkanlığından sonra wisconsin üniversitesi orta asya çalışmaları programının bölüm başkanlığı görevinde bulundu (1989-1995).
halen türk tarih kurumu onur üyesi olan karpat, bilimsel çalışmaları nedeniyle, romanya bağımsızlık madalyası ve bükreş üniversitesi dimitri cantemir madalyasıyla ödülendirildi. kendisine romanya ovidius üniversitesi ve rusya çuvaş milli üniversitesi tarafından onur doktoraları verildi. rusya kazan bilimler akademisi onursal üyeliği, wisconsin üniversitesi hilldale ödülü ve türk bilimler akademisi ödülü’ne sahip olan karpat 20 ülkede yayımlanmış 100’ü aşkın makaleye ve çok sayıda kitaba imza attı.wisconsin üniversitesi tarih bölümü’nden emekli olan kemal karpat halen istanbul şehir üniversitesi tarih bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. (timas yayinlari web sayfasindan alinmistir)


  1. gerek yapmis oldugu calismalar gerek kisilik olarak cok degerli bir tarihcimizdir. (bkz: halil inalcık) in olumunun ardindan hayatta olan en onemli tarihcimiz diyebiliriz. tarihin yasayan tanigi.