• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
Yazar vedat ozan
kokular kitabı - vedat ozan
"koku" denince, türkiye'de akla ilk gelen isim; vedat ozan.ilk kitabı ve uzun soluklu çalışmasının ilk cildi kokular kitabı'nda meselenin hemen her cephesini kuşatıyor: mitoloji, kültürel tarih, kimya, ekonomi-politik, psikoloji, edebiyat, gündelik hayat...

bu kitabı okuduktan sonra; bir bebeği severken, doğalgaz faturanızı yatırırken, başınızın üzerinden bir güvercin sürüsü geçerken, alışveriş yaparken, ansızın nostaljiye kapıldığınızda, kendinizi karşı cinsi etkilemeye çalışırken yakaladığınızda, hatta asansöre bindiğinizde, artık başka çağrışımlarla düşünmeye başlayacaksınız.

kokular kitabı'nı dönüp dönüp okuyacaksınız; burnunuzda tütecek... ama hepsi bu değil, merak etmeyin! daha üç cilt sırasını bekliyor: bunun parfümü var, kültürel tarihi var, lezzet boyutu var. annemizin karnındayken başlayan koku'yla maceramızın ayrıntılı hikâyesi, yine orada başlayan lezzet'le tamamlanacak. insanın gizli pusulası burnun, dolayısıyla koku'nun akla gelen, gelmeyen neredeyse her şeyimize sirayet eden dünyasına hoşgeldiniz…

"bir odaya girip o odanın duvarındaki bir resmi veya nesneyi tesadüfen görmemiş olabiliriz ama aynı odadaki kokuyu es geçmemiz, atlamamız imkânsız. bu, kaçınılmaz bir uyaranla karşı karşıyayız, demek." ( kaynak : idefix )


 1. vedat ozanın açık Radyodaki koku programında anlattıklarından hareketle derleyip yazdığı kitap. neredeyse her satırında altını çizme ihtiyacı hissedecek kadar bilgiyi akıcı bir dille, okuyanı hiç sıkmadan anlatabiliyor. serinin parfümler kitabı da var. vedat ozanı tanımayanlar için

  ayrıca güzel de bir sitesi var bol bulamaç parfümler yerine güzel kokunun peşine düşmek isteyenler için iyi bir yönlendirici. ha bir de seçim yapmakta zorlanırsanız hiç düşünmeden mail atın, son derece içten cevap alacağınız garanti; ben sordum, gördüm.
  mesut
 2. kitabını henüz okumadım ama kokularını almışlığım var. her kokunun karşılığı ve tarihi, açıklayıcı bir şekilde aktarılmış; kendisini araştırdığınız vakit. kitabı da kokuların o büyülü dünyasına dalmamızı sağlayacak cinsten bildiğim kadarıyla.

  bu arada kokuları özenle sarıp sarmalayıp bizzat kendisi gönderiyor, ben mandalina kokusuna bayılmıştım mesela.
 3. kitapları nihayet tamamladım, bu kitabı da okudum. pek çok deneyen, pek çok konudan bahsediyor vedat ozan. ister istemez hızlıca sayfaları çevirirken buluyorsunuz kendinizi. kah bir ülkede, kah bir icatta. o kadar çok şey okumuş ve araştırmış ki o heyecanını da kitaplarına yansıtmış ister istemez. akıcı cümleler kurarken arada haylaz kelimeler sıkıştırmamış değil aralara. kendini yakinen takip eden biri olarak seri hiç bitmesin istiyorum ama nafile. belkii beşler ama gerisi sanmıyorum. mesut varlık ile iyi iş çıkarmışlar yalan yok. bilimsel içerikli ve konu olarak herkesin ilgi alanı olmayan böylesi bir mevzuya iyi giriş yapmış, başarılı buldum son derece. sırayla gitmeden üçüncü kitapla yoluma devam ediyorum ben.