kon-tiki - thor heyerdahl - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
kon-tiki - thor heyerdahl
polinezya adalarında yaşayan yerlilerin köken olarak güney amerika'dan geldiğini savunan bilim insanı thor heyerdahl, tezine olumlu yaklaşacak hiç kimseyi bulamamıştır. karşısına antitez olarak çıkarılan en etkili görüş, 1500 yıl öncesinin imkânlarıyla güney amerika'dan polinezya'ya gitmek için pasifik'i geçmenin mümkün olmadığıdır.

bu yolculuğun imkânsız olmadığını kanıtlamaya karar veren thor heyerdahl, balsa ağacından yapılma salı ve beş arkadaşıyla birlikte okyanusa açılır. 101 günde polinezya'ya varır. adını kon-tiki koyduğu salıyla birlikte gerçekleştirdiği bu yolculuk, sinemaya da uyarlanmış, 2013 yılında oscar ve altın küre'de en iyi yabancı film dalında aday gösterilmiştir. (deniz canefe çevirisinin tanıtım bülteninden)
 1. kon-tiki, norveçli antropolog ^:insan bilimci^ ve kâşif thor heyerdahl'ın 1948'de yayımlanan belgesel kitabıdır. kitap, heyerdahl'ın eski çağlarda amerika kıtasında yaşayan insanların okyanusu sallarla geçerek polinezya'da koloniler kurmuş olabileceği savını kanıtlamak üzere, 1947 senesinde, beş arkadaşıyla birlikte bir sal kullanarak yaptıkları deneysel okyanus yolculuğunu anlatmaktadır. 1950 yılında heyerdahl ve arkadaşlarının yaptıkları bu deneysel yolculuğu anlatan siyah-beyaz bir belgesel filmi de çekilmiştir. ödüllü bir belgeseldir.

  kitaba verilen "kon-tiki" ismi, inka uygarlığı'nın güneş ve fırtına tanrısına verdikleri bir isimden gelmektedir. aynı zamanda, bu deneysel yolculukta kullanılan balsa ağaçlarından yapılma ilkel salın ve bu salın norveç'in başkenti oslo'da sergilenmekte olduğu müzenin ismidir. (bkz: kon-tiki müzesi)

  2012 senesinde, heyerdahl ve ekip arkadaşlarının yaptıkları deneysel okyanus yolculuğunu dramatize eden, aynı isimli norveç yapımı bir sinema filmi çekilmiştir. joachim rönning ve espen sandberg'in yönetmenliğini paylaştıkları sinema filminde, thor heyerdahl'ı pal sverre hagen canlandırmıştır. çekilen biyografik macera filmi, norveç sinemasının en pahalı, en başarılı ve en gözde sinema yapıtı olmuştur. sinema filminin bu başarısından sonra thor heyerdahl'ın kitabı da dünya çapında tekar gündeme gelmiştir. türkiye'de en güncel çevirisi deniz canefe'ye ait ve tekrar basımı 2013'te nemesis kitap'tan yapılmış. kitabın "pasifik'te 101 gün" ya da "sal üzerinde okyanus yolculuğu" gibi alt başlık isimlendirmeleri de mevcut.