• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
koza - nuri bilge ceylan
70'li yaşlarında bir çift, geçmişteki bazı acılı deneyimleri nedeniyle birbirinden ayrı yaşar. yeniden bir araya gelme tecrübeleri de başarısızlıkla sonuçlanır.
nuri bilge ceylan'ın yönetmenlik sürecinin başlangıcı niteliğinde çektiği ilk filmdir. filmde babası mehmet emin ceylan, annesi fatma ceylan, yeğeni turgut toprak, arılar, karıncalar ve ölü bir kedi oynamıştır.
 1. filmi kare kare durdurup fotoğraflamak lazımmış gibi bir his doğuyor insanın içinde,öyle güzel fotografik anlar var ki..
  rihan
 2. nuri bilge ceylan'ın yönetmenlik serüvenine başlangıcı olarak kabul edilen film.

  nbc'nin aynı zamanda kısa metrajlı ilk ve tek filmidir.

  film bize nbc'nin daha sonra çekeceği bütün filmlerinde fotoğraf sanatını yoğun olarak kullanacağı ip ucunu verir.
 3. !---- spoiler ----!

  gençlik ve yaşlılık üzerine bir film. rüzgar teması, hızla akıp giden yılları temsil ediyor. çocuğun kovanı devirmesi, hoyratça kullanılan güzellikleri; adamın genç ağacı kesmesi ise zamanın ve gençliğin iyi kullanılamamasını anlatıyor. fakat hala o günlere duyulan bir özlem var. bunu eski fotoğraflardan anlayabiliriz.

  çocuk, sürekli hareketli; yaşlılar ise bir o kadar durağan. sanki gençliğin verdiği ateşi kaybetmişler gibi. bu yüzden soba ve tarlada yakılan ateş ön planda. ayrıca ölüm üzerinde de çok durulmuş. yaşlıların birlikte olduğu sahnedeki mezar taşı ayrıntısı, ölü kedi ve ölü kuş bize bunu anlatıyor. yaşlıların ölüme olan yakınlığı.

  zaten koza ismi de bu yüzden düşünülmüş. dönüşümü simgelediği için.
  !---- spoiler ----!

  not: yorum da film gibi kopuk kopuk oldu. kusura bakmayın.