kürk mantolu madonna - sabahattin ali - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.79)
kürk mantolu madonna - sabahattin ali
"her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum "kürk mantolu madonna"yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum."kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. kollarıyla bizi sarar. sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran sabahattin ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.


 1. 15 yıl kadar evvel, mithatpaşa köprüsü'nün altından geçiyorum. orta yaşlı bir teyze, seyyar kitapçıya bir kaç metre mesafeden sordu: "kitaplar kaça?". kitapçının bakışı mealen şöyle diyordu: "çorap mı satıyoruz burda? fiyatından önce içeriğiyle ilgilensen, hiç değilse sergiye yaklaşıp kapaklarına bir göz atsan!".

  okumanın platese gitmek gibi bir hevese dönüştüğü koşullarda bir çoğu vakit kaybı sayılabilecek popüler kitaplara ihtiyatla yaklaşılması bence de gereklidir. sabahattin ali'yi de bu güdüyle okuyanlar muhtemelen çoktur. ancak bu onun değerini azaltmaz, esaslı bir okuma olduğu gerçeğini değiştirmez. bozuk saatin günde iki kere doğruyu göstermesi iyi bir şey, ferrarisini satan bilgeyi okuyacaklarına sabahattin ali okusunlar, evladır.

  kürk mantolu madonna'ya ilişkin popülarite, feyza hepçilingirler'i dahi kıllandırmış. kamil koç'un yolculuk diye bir dergisi var, şubat 2015 sayısına bu mevzuyu yazmış.^:web'de bulamadım...^
  mutlu