1. yapılan pazarlıklar sonucu kerkük ve musul'u kaybettik. burnumuzun dibindeki adaları dolayısıyla ege denizini yunanlılara verdik. şimdi ege bir yunan denizi. istanbuldan antalya'ya denizden yolculuk yapmak için yunan karasularından geçmek ve izin almak zorundayız. bu şartları kabul edince yunan ordusu çekildi. bizim ordu çekilmeyen bir kaç çeteyi izmir'e kadar kovdu.

    yenildik vermediğimiz taviz kalmadı demek yakışık almayacağı için bu olaya bir isim takmak gerekiyordu. al sana kurtuluş savaşı.
  2. bu sözlüğe ilk geldiğimde seyit rıza'nın tuzağa düşürüldüğünü yazmıştım. ama bu doğru olmayanın söylenmeyeceği anlamına gelmemeli.

    kurtuluş savaşıtürk milletinin kurtulduğu bir savaştır. ^:adı üstünde^ bu kurtulma, taviz vermeyle gerçekleşecekse niye gerçekleşmesin? bu tavizler verilmeseydi, osmanlı devleti 'nın artıkları sadece ankara, yozgat ve orta karadeniz'i kapsayacak, yaz mevsiminde türkiye'nin turizm gelirinin aslan payını kapan antalya pizzacıların , beyaz altın cenneti adana salyangoz fetişistlerinin elinde kalacaktı. belki ikinci dünya savaşı ile bağımsız olacaktı türkiye, ama o haliyle de ortadoğu ülkelerinden bir farkı kalmayacak, çünkü atatürk döneminde yapılan hızlı gelişmeler kaydedilemeyecekti.

    daha fazlasına göz koymayın canlarım, elin yazdıklarına şükürlerinizi sunun.