• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.27)
loving vincent - dorota kobiela, hugh welchman
vincent van gogh'un kendi eserleriyle hayatının anlatıldığı, 85 ressamın özel çizimleri ile çekilecek animasyon film.


 1. şahane bir görsellik, bu şahaneliğin altında biraz ezilmiş, gene de hiç fena olmayan bir hikaye.

  vincent'in derinliğini, kırılgan, duygusal doğasını başarıyla, filmin geneline yayılmış hafif bir hüzünle anlatmışlar. hikayeyi fazla kapsamlı bir biyografi şeklinde değil de, vincent'in ölümünden sonraki kısa bir zaman diliminde, polisiye ögelerle ele alma fikri de filmi belgeselleşmekten kurtarmış.

  her dakikası haz veren bu sanat eseri, sanırım kafamdaki van gogh imgesinin değişimine de yok açtı ki bu konuda yalnız olduğumu sanmıyorum.

  filme ne kadar çok emek harcandığı her bir karesinden anlaşılıyor. van gogh sarısına doyuran çok güzel bir iş, senenin en iyilerinden. herkese tavsiye ederim. trailer
 2. bu film üzerine birkaç kelam konuşulacaksa bu kurgu üzerine olmamalı diye düşünüyorum. malum kurguyu izlettiren en büyük etkenlerden biri oyunculuk olduğundan dolayı bu filmi kurgu üzerinden yargılamak bana kalırsa verilen emeğe haksızlık etmektir.

  türünün tek örneği olan ve daha ilk sahne girer girmez rüyada gibi hissettiren bu yapım belgesel tadında sıkıcı bir anlatımdansa izleyicinin sonunu merak edeceği güzel bir senaryoya da sahip. ayrıyeten popüler kültüre kurban gitmiş van gogh imajını düzeltmek için de mükemmel bir fırsat malum 65.000 tablo kullanılarak çekildi ifadesi bilinçsiz izleyici için bile merak uyandıran bir ifade.

  marvel-dc filmlerinin öne çıktığı ve kabak tadı verdiği şu zamanlarda reklamının iyi yapılmasıyla da yeni bir soluk getirdi diyebiliriz. vizyonda uzun süre kalacağını düşünmüyorum enes midir batur mudur vizyona girince kalkacaktır. umarım sinemada izleyebilirsiniz.