• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.27)
loving vincent - dorota kobiela, hugh welchman
vincent van gogh'un kendi eserleriyle hayatının anlatıldığı, 85 ressamın özel çizimleri ile çekilecek animasyon film.


 1. bu film üzerine birkaç kelam konuşulacaksa bu kurgu üzerine olmamalı diye düşünüyorum. malum kurguyu izlettiren en büyük etkenlerden biri oyunculuk olduğundan dolayı bu filmi kurgu üzerinden yargılamak bana kalırsa verilen emeğe haksızlık etmektir.

  türünün tek örneği olan ve daha ilk sahne girer girmez rüyada gibi hissettiren bu yapım belgesel tadında sıkıcı bir anlatımdansa izleyicinin sonunu merak edeceği güzel bir senaryoya da sahip. ayrıyeten popüler kültüre kurban gitmiş van gogh imajını düzeltmek için de mükemmel bir fırsat malum 65.000 tablo kullanılarak çekildi ifadesi bilinçsiz izleyici için bile merak uyandıran bir ifade.

  marvel-dc filmlerinin öne çıktığı ve kabak tadı verdiği şu zamanlarda reklamının iyi yapılmasıyla da yeni bir soluk getirdi diyebiliriz. vizyonda uzun süre kalacağını düşünmüyorum enes midir batur mudur vizyona girince kalkacaktır. umarım sinemada izleyebilirsiniz.
 2. hakkı verilerek yapılmış bir iş. oturup seyretmek kaldı bize de. her saniyesi sanat, her anı duygulu bir filmdi. etrafı van gogh'un bakışıyla görmek güzeldi.
  abi
 3. bir bölümünde hem de önemli bir bölümünde sketch programları kullanılmış. o ne demek derseniz görüntüler bir takım programlar aracılığıyla çizimsileştirilmiş. creditsten anladığımız kadarıyla bunu saklama gereği duymamışlar ama açık açık söylemiyorlar da.

  senaryo özelllikle karakterler ve diyaloglar hayatla tam örtüşmüyor hatta hayatın doğal akışına aykırı. ucundan kıyısından bir frp oyunu tadı almadım da değil hani. ^:swh^

  tüm bunları bir kenara koyarsak eşsiz bir görsel şölen. güzeldi çok güzeldi.
 4. tablo izlemeyi seviyorsanız çok güzel bir film ama bir filmde hikaye, duygu ve mantık arıyorsanız lütfen başka kapıya.
 5. şahane bir görsellik, bu şahaneliğin altında biraz ezilmiş, gene de hiç fena olmayan bir hikaye.

  vincent'in derinliğini, kırılgan, duygusal doğasını başarıyla, filmin geneline yayılmış hafif bir hüzünle anlatmışlar. hikayeyi fazla kapsamlı bir biyografi şeklinde değil de, vincent'in ölümünden sonraki kısa bir zaman diliminde, polisiye ögelerle ele alma fikri de filmi belgeselleşmekten kurtarmış.

  her dakikası haz veren bu sanat eseri, sanırım kafamdaki van gogh imgesinin değişimine de yok açtı ki bu konuda yalnız olduğumu sanmıyorum.

  filme ne kadar çok emek harcandığı her bir karesinden anlaşılıyor. van gogh sarısına doyuran çok güzel bir iş, senenin en iyilerinden. herkese tavsiye ederim. trailer
 6. @guneslipazartesi 'ye kanıp gittim, son 3 koltuk boştu. tek başıma izleme hayallerim suya düştü.

  filmin tarzı ve animasyonlar gözleri biraz yoruyor ama güzel bir yorgunluk bu. detaylı bakmadım ama teknik olarak sanırım gerçek oyuncuları yeşil perde de çekip, üzerine yağlı boya efekti kullanarak arka plana da gerçek resimleri koymuşlar.

  konuda gayet güzel işlenmiş. yukarıdakilerden farklı bir yorumum yok şu an.

  görevlilerin açık unuttuğu salon kapısını kapatan seyirciye buradan selam gönderiyor, keşke ikinci yarı açık unutulan ışıklara da bir el atabilseydin diyorum.
 7. sonunda vizyona girmiş enfes film. dünya üzerindeki tamamı yağlı boya resimlerden oluşan ilk film. izmir' de konak pier , mavi bahçe avm ve tabi ki karaca sinemasında vizyona girmiş durumda. hafta içi, gündüz seansında konak pier' de izlenirse sinemada tek başına film izlemeyi deneyimleyebilirsiniz.
  nasıl bir emeğin ürünü olduğunu görmek için bu video izlenebilir.
 8. gidecek arkadaş bulamadığım film. cahil cühelayla takılmaktan bıktım
 9. bir süredir bekliyordum filmi, açıkçası beklentimin altında kaldı.

  verilen emek muazzam ama o emekler ortaya güzel bir film çıkarabilmiş mi? ondan pek emin değilim.

  6.5/10