1. 5 oyunluk ana mgs serisinin ilk oyunu. iki boyutlu metal gear ile başlayan maceranın, solid eki ile devam ettiği üç boyutlu yılları, tüm metal gear'ı düşünürsek çok büyük bir senaryo oluşturuyor.

    oyunun ana karakteri solid snake'tir. doğru ve detaylı bilgi vermek çok fazla olay olduğu için benim adıma çok zor olur, o yüzden veremiyorum. seriye dair bazı şeyler söylemem gerekirse;

    ikinci dünya savaşı ve sonrasındaki politik olaylara dair oldukça detaylı bir komplo teorisi sunarken, oldukça çocukça şeylerle (nükleer füze atan dinozor isimli robotlar, konsol tarihini birkaç yıl ileriye alınca ölen yaşlı sniper vb) de süslü bir oyun. yine de duygusal yoğunluk yaşatmayı başarıyor, bir film serisinde gibi hissediyorsunuz. ek olarak soundtrackleri de oldukça başarılı. (özellikle "the best is yet to come")

    "politika neye yarar?" "asker olmak nedir?" "iki casus arkadaş olabilir mi?" "ülkenin menfaatleri neyi gerektirir?" "başkasının mirasını devralması gereken biri ne kadar kendisi olabilir?" vb pek çok şeyi sorgulamak mümkün bu seri sayesinde. her daim buruk bir gülümseme yaratacak bir seri benim için. (çünkü karakterler buruk tipler)

    4.oyununu ps3 gerektirdiği için henüz oynayamadım, ek bilgi.