mircea eliade - youreads

mircea eliade

Kimdir?

(9.3.1907 - 22.4.1986) mircea eliade, geneksel ve çağdaş toplumlarda kutsallığın kendini gösterme biçimleri üzerine yatığı çalışmalarla tanınmış rumen dinler tarihçisi.

bükreş'te doğdu. bükreş üniversitesi'nde felsefe okuduktan sonra 1928'de sanskrit dili ve felsefesi öğrenimi görmek üzere kalküta'ya gitti. 1928 yılında bükreş üniversitesi'nde felsefe dalında yüksek lisans yaptı. master tezinin konusu italyan rönesans dönemi filozoflarıdır. aynı yıl sanskritçe ve hint felsefesi okumak için kalküta'ya gitti. eliade burada ders aldığı surendranath dasgupta'dan etkilenmiştir. ayrıca altı ay himalayalar'daki rişikeş aşram'ında yaşadı. eğitimini bitirip, dört yıl sonra, 1932'de bükreş'e geri döndü. 1933 yılında daha sonra fransızca "yoga: essai sur les origines de la mystique indienne" adıyla yayımlanacak olan doktora tezini verdi.

2. dünya savaşı'nın ardından sorbonne üniversitesi'nde, 1958'den itibaren de chicago üniversitesi'nde dinler tarihi kürsüsünün başına geçti ve dinler tarihi dersleri verdi. çok sayıda başarılı akademik çalışmaya ve anlatı yapıtlarına imza atı. 1961'de history of religions dergisini kurdu. 22 nisan 1986'daki ölümüne kadar chicago üniversitesi'nde çalışmaya devam etti ve birçok önemli eser kaleme aldı.

rumence, ingilizce ve fransızca dillerinde yazmış olan eliade'ın 50'yi aşkın kitabı vardır. bugün eserleri birçok farklı dile tercüme edilen mircea eliade, dinler tarihi konusunda gelmiş geçmiş en önemli akademisyenlerden biri olmuştur.

-değişik kaynaklardan alıntıdır.-


 1. mircea eliade, müthiş bir bilgi kaynağıdır. yaşadığı onlarca yılı eğitim ve yolculuk adına yaşadığını düşünüyorum. kitapları ile gelecekte de o yolculuğuna devam etmekte ve yanına okurlarını da alabilmekte. dünyanın biraz anlamlanması için ölmeden okunması gerektiğini düşünüyorum. iyi ki yazmış ve bu kadar çok yazmış. kabalcı ve imge'de sağ olsunlar kitaplarını çevirip okurlarla buluşturuyor.

  bazı kitapları:

  dinler tarihine giriş
  zalmoksis'ten cengiz han'a
  şamanizm
  matmazel christina
  asya simyası
  dinsel inançlar ve düşünceler tarihi 1-2-3
  dinin anlamı ve sosyal fonksiyonu
  babil simyasi ve kozmolojisi
  yoga
  demirciler ve simyacılar
  mistik hint erotizmi
  ebedi dönüş mitosu
  yaşlı adam ve bürokratlar
  belgal geceleri
  dinler tarihi sözlüğü
  mistik öyküler (kutsal ve dünyevi)
  mitlerin özellikleri
  iki tuhaf öykü (miguel de unamuno ile birlikte)