nefertiti büstü - youreads


  1. Nefertiti büstü


    Yaklaşık olarak Mö 1350 yılında, 50 cm yüksekliğinde, boyalı kireçtaşından yapılmış olan bu büst, Mö 1353 ve 1335 yılları arasında Mısır’ı yöneten Firavun 4.amenthotep’in karısı kraliçe nefertiti’yi betimliyor. 1912 yılında Alman arkeolog Ludwig Borchardt, antik heykeltraş Thutmose’nin atölyesinde yapılan kazılarda bu büstü neredeyse hiç zarar görmemiş halde –sadece kulak memeleri kırık- bulmuş ve güzelliğinden o kadar etkilenmiş ki kayıtlara ‘çömlek parçası’ diye geçip büstü ülke dışına kaçırmış. Özel koleksiyonuna kattıktan Sonra Berlin’de bulunan Mısır Müzesine bağışlamış. Büst hala berlin’de bulunmakta.

    Araştırmalar bu büstün bir model veya deneme olduğu düşündürtüyor çünkü boyun tacı taşıyamayacak kadar ince ve büstün üstünde kopyalama yapmak için kullanılan alçı izleri var. Hatta isminin anlamı ‘güzel gelen’ olan kraliçe Nefertiti’yi mi tasvir ediyor yoksa ideal bir güzelliği mi kesin olarak bilinmemekte. Ne olursa olsun büst günümüzde de estetik açıdan göz kamaştırıcıdır ve sadece mısır’ın en tanınmış sanat eserlerinden biri değil aynı zamanda güzelliğin bir sembolü olmuştur.
  2. dünyanın en güzel kadınları arasında yerini alan mısır kraliçesi. şu an bodrum arkeoloji müzesinde büstü ve takıları sergileniyor. takıları da kendisi kadar ihtişamlı.
  3. camille ablamızın deyişiyle apollonik imgenin doğa ananın ürkütücülüğü ve dehşeti karşısında kazandığı bir zaferdir.