nesli tükenmekte olan canlılar - youreads 1. Nesli tükenmekte olan hayvanlardan biri Kelaynak’tır. Dünyada sadece Türkiye’de Birecik/Urfa ve Fas’ta koruma altında az sayıda bulunmaktadırlar. Dünya popülasyonları yaklaşık 500 bireydir. Türünün doğal yaşam alanı Alpler’den Kızıldeniz’e, Fas’dan Güneydoğu Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyadır. Yanlış tarım politikaları sonucunda kurutulan sulak alanlar ve böcek öldürmek için tarlalarda kullanılan ağır kimyasallar bu kuşun neslini tükenmenin eşiğine getirmiştir.
  Günümüzde Türkiye’de 83 kelaynak olmakla beraber 13 tane yavru bulunmaktadır.Ve Birecik’teki kelaynakların sağlık durumları da iyidir. Kelaynaklar da yakında nesli tükenen hayvanlar arasına katılabilir.

  kelaynak
 2. efendi, mert, iyi yürekli insanlar.
 3. akdeniz foklarını unutmayalım
 4. starklar
 5. 50 yıl sonra neredeyse canlı türlerinin yarısı yok olacağı için tek tek ayrım yapmamak lazım. bugün kutup ayısının nesli de tehlikede aslanında.

  peki bunun için ne yapmalıyız. hiçbir şey tabiki. eğer dünya yüzeyinden insanların hepsi bilinmeyen bir nedenden dolayı yok olursa hayvan türlerinin yok olma tehlikesi ortadan kalkacaktır. hatta yeni türler bile ortaya çıkacaktır.

  böyle birşey olmayacağı için hayvan türleri hızla yok olmaya devam edecektir. belki insanlık dünyanın yok olduğunu fark edip topluca intihar eder. yada daha iyisi bir yapay zeka insanoğlunun sonunu getirir. o zaman hayat devam edebilir. ve belki iyi bir çocuk olursak bunu görebiliriz.
 6. ulan gelip buraya o iyi insanlar o güzel atlara bindiler minvalinde şeyler yazacaktım ama gördüm ki hemen bu geyik dönmüş ne pis geyiğimiz varmış be.

  kar leoparı.
  vagus
 7. zebralardır. özellikle son yıllarda kürk için avlanmadan dolayı nesilleri tehlike altındadır. zaten daha çok afrika ve çevresinde bulunurlarken, 2000'li yıllarda bilinen zebra sayısının daha çok düştüğü söylenmiştir.

  nesli tehlikede olan bir diğer canlı için ise (bkz: deve)
 8. mesela ben :)
  azami 50 sene sonra tükeneceğim acilen klonlanmam lazım!