1. yaklaşık on yıldır uzaydaki seyahatine devam eden, şu an dünyamızdan 5.000.000.000 km uzaklıkta bulunan uzay aracı. Plüton' a yaklaşmakta ve hakkında yeni bilgileri bize göndermeye devam eden bir kaşif.
  new horizons
 2. 2006'da nasa tarafından fırlatılan new horizons uydusu, yaklaşık 10 yıllık yolcuğunun ardından yavru vatan plüton'a ulaşmak üzere. new horizons, ulaştığı 60.000 km/s ile en hızlı insan yapımı uzay aracı unvanını elinde tutuyor. 14 temmuz 2015'de gerçekleşecek ilk temas ile insanoğlu, tarihin en uzak uzay keşfine şahitlik etmiş olacak.

  national space society, new horizons'un 3000 günlük yolcuğunu anlatan etkileyici bir video hazırlamış.

  New Horizons - National Space Society
 3. yaklaşık 7 dakika sonra uzay aracının pluton geçişini nasa canlı yayınından takip edebilirsiniz. seeplutonow.com sitesi muhtemelen yoğunluğu kaldıramadı, erişim sağlayamıyorum.

  canlı yayın: https://www.youtube.com/watch?v=wyMOYHiatos

  en yakın teması nasa şu twitle geçti. tarihin en uzak uzay keşfine kanıt görselleri bekliyoruz...
 4. plüton, yaklaşık 85 yıl önce astronom clyde tombaugh tarafından keşfedilmişti. ömrü fırlatmayı görmeye yetmese de, küllerini taşıyan new horizons'un plüton ile öpüşmesiyle, keşfettiği bıdık gezegene diriyken yaklaşamayacağı kadar yakından göz kırptı. bu da 21. yüzyılın "ferhat ile şirin" hikayesi olsa gerek.