• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.10)
nutuk - mustafa kemal atatürk
-benim kararım-(...)efendiler, bu kararların hiç birinde doğruluk görmedim; çünkü, bu kararların dayandığı bütün deliller ve mantıklar çürüktü, temelsizdi. gerçekte, için de bulunduğumuz tarihte, osmanlı devleti'nin temelleri çökmüş, ömrü tamam olmuştu. osmanlı memleketleri tamamıyla parçalanmıştı. ortada bir avuç türk'ün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. son sorun, bunun da paylaşılmasının sağlanmasına uğraşılmasıydı. osmanlı devleti, onun bağımsızlığı, pâdişah, halife, hükümet; bunlar, hiç bir anlamı kalmamış bir takım sözlerdi. neyin ve kimin korunması için, kimden ve ne yardım isteniyordu? o hâlde, ciddî ve gerçek karar neolabilirdi?efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. o da millî egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız bağımsız, yeni bir türk devleti kurmak! işte, da ha istanbul'dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve samsun'da anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığımız karar, bu olmuştur.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. Mustafa Kemal Atatürk'ün ülke idare şeklini, ideallerini ve liderlik yeteneğini gözler önüne seren; içeriği fazlaca belgelere dayansa da bunların Mustafa Kemal'ce yorumlanma şeklinin okuyucuda hayret ve örnek alma hisleri yarattığı eser. Kanımca içeriğinden daha önemli özelliği doğma karşıtı düşünce ve uygulama metodolojisi olmasıdır. Bu yönüyle evrensel bir eserdir ve zamanının ötesindedir. Anlayarak okuyanlara ufuk açmaya devam etmektedir.
    Altını çize çize, yanına notlar alarak okumak çok daha verimli olsa da, okumaya üşenenler veya ön okuma olarak fikir sahibi olmak isteyenler şuradan dinleyebilirler.