olm
  1. mağarada yaşayan avrupa semenderi. işte bu arkadaş.

    mağarada yaşadıkları için vücutlarında renk pigmenti yoktur. ayrıca uzun süreler boyunca hiç kımıldamama konusunda hayvanlar aleminde rekor sahibi olabilirler.

    hatta bir tanesi 7 yıl boyunca yerinden zerre kadar kımıldamamış. journal of zoology’de yayınlanan bir makaleye göre, söz konusu olm, tam tamına 2569 gün boyunca olduğu yerde kalmış. (nasıl bir miskinliktir bu)

    olm’ların doğada hiç düşmanları olmadığı için, canlarını kurtarmak için kaçmak, saklanmak gibi bir dertleri yok ve 12-13 yılda bir çiftleştikleri için de hareket etmelerine gerek yok. pek enerji harcamadıkları için de yattıkları yerde yemeklerinin onlara gelmesini bekliyorlar ve fazla da yemiyorlar zaten. hatta 10 yıl boyunca da yemeden durabiliyorlar.

    araştırma 2010-2018 yılları arasında bosna’daki bir mağaranın 350 metrelik alanında çiplenen 26 olm üzerinde yapılmış. 8 yıl boyunca bir olm’un 10 metreden daha fazla hareket ettiğine sadece 10 kez rastlanmış. ve sadece bir kez de birinin 20 metreden öteye gittiği görülmüş. o hiperaktif olm 230 günde 38 metre gitmiş. (alemlere akmış) ^:swh^
  2. acaip tatlı hayvanlar...