• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
our planet
dünya'nın bugün içinde bulunduğu durumu çok güzel bir şekilde özetleyen 8 bölümlük netflix yapımı belgesel serisi. ilk bölümü genel bir bilgi aktarımı yapmakla beraber, diğer 7 bölümde habitatları ayrı ayrı ele alarak inceliyor. serinin dış sesi (anlatıcı) ise david attenborough.


 1. hayatım boyunca belgesel izledim, samimiyim bu konuda. ortaokulda başladı hevesim, okul bitti eve geldim, yatana kadar belgesel izledim. aile zoruyla ilk üniversitemi turizm okudum, o bitti, gittim belgeselci olmak için sinema tv okudum. hayatımı kazanmak uğruna bir çok yerde çalışsam da içimde hep belgesel vardı. nat geo projelerinde yer alma fırsatım oldu, kendi belgesellerimi yapma fırsatım oldu, festivallere gitti o oldu bu oldu.

  ama bu nedir arkadaş, ben hayatımda böyle tokat yemedim. samimi söylüyorum görüntü kaliteleri, anlatı, kurgu, bu kadar mı güzel olur. o ses tonuyla, o anlatıyla bu kadar mı güzel aktivist bir belgesel yapılır.

  gezegenimize verdiğimiz zarar, tüm dünya canlılarının hayatının ne kadar zorlaştığı, çaresizlikleri, inanın aklımın almadığı görüntüler var belgesel içerisinde, lütfen izleyin, tahminimce kolay olmayacak izlemek ama izleyin.

  şu başlığı açarken olayın sıcaklığıyla mı yazıyorum bu kadar heybetli diye düşünüp duruyorum ama o gördüklerim aklıma geliyor, tek kelimeyle şu canım gezegene yaptıklarımız utanç verici ve bu kadar cesur bir anlatım hakikaten tüm yazdıklarımı hak ediyor.
  kimbo