özür dilemek erdem midir eziklik midir - youreads 1. kimi durumlarda erdemdir erdem olmasına ama bunu karşı tarafın da idrak etmesi gerekir. aksi halde karşı taraf bunun eziklik olduğunu düşünebilir. sırf bu yüzden özür dilemeyen insanlar vardır diye düşünüyorum.

  bir de ne erdem ne de eziklik olmadığı durumlar da yok değil. karşı taraf sizi mecburiyet altında bırakmak için özür gerekmeyen durumlarda özür diler ve ruhsal bir zorbalık yapabilir.
 2. eğer haklı okunmasına rağmen özür dileniyorsa bu karşı tarafa verilen değerle alakalıdır bence. çok değer verdiğin biri olduğu için konuyu uzatıp gerginliği arttırmamak da isteyebilirsin, hiç değer vermediğin biri olduğu için konuyu kapatıp kendini yormamak da isteyebilirsin. ezik yaftası yapıştırılacak bir hareket olduğunu düşünmüyorum. haksızken zaten yapılması gerekli diye o konuya hiç değinmek ihtiyacı hissetmiyorum. ama şunu söylemeden geçemeyeceğim, özür dilemek hatanı bilmek çok güzel bi hareket evet ama sürekli hata yapıp ve ısrarla tekrarlayıp her seferinde özür dileyerek affedilmeyi bekleyenler lütfen azalarak bitsin.
 3. bir yandan;
  ‘’özür dilemek, sizin haksız olduğunuz manasına gelmez. karşınızdaki insana verdiğiniz değerin , egonuzdan yüksek olduğunu gösterir.’’
  freud

  çünkü özür dilemeyi engelleyen şey kibirdir.

  ama bir yandan da;
  ‘’özür dilemek bir erdemdir illa özür dileyecek sözü sarf etmemek daha büyük bir erdemdir.’’
  iskender pala

  aslında;
  ‘’doğru türden insanlar, kendilerinden özür dilenmesini istemezler. yanlış türden insanlar ise, hatanızı kabul etmenizden yararlanmaya çalışırlar.’’
  p. g. wadehouse

  sonuçta;
  ne erdemdir, ne eziklik.
  günümüzde çok kullanılmaktan içi boşalmış, karşısındakine zarar verenlerin hareketlerini tekrarlayabilmek için bolca başvurduğu bir yol haline gelmiştir. sözcüklerin iletişimde % 7 civarında olduğu dünyamızda davranış özürden daha önemlidir.
 4. arada ve suçluyken dilenirse erdemdir ama sürekli özür dilenecek şeyler yapmak ya da ara düzelsin diyehep özür dileyen taraf olmak biraz ezikliğe girebilir. kimsenin kafasında şu algıyı oluşturmamalı, amaan nası olsa o özür dileyip adım atar
  wtf
 5. hiç kullanmadığım bir söz öbeğidir. konuşmadan iletişim kurulur bizde. ben küsersem yapılan yemeği yemem sofraya oturmam. normalde neşeli bir insan olmama rağmen tek kelime konuşmam mesela. gönül almak içinse karşımdakini güldürecek şeyler bulurum havayı yumuşatırım ve öper okşar severim. nasıl olsa hatalı olan hatasını devam ettirmeyecektir. boşuna bunun üzerine konuşmaya da gerek yoktur.
 6. özür bekleyen adamdan özür dilenmez. koyverecen. kendisinden özür dilenmesini "yenilgiyi kabul etti puşt" olarak algılıyor. ama bazısı var bak; kırılmış, incinmiş... kalbi avuçlarında geziyor. özür dile ondan. kalbinden öp onu
  yok
 7. yönetmenlerin 'bazıları' özür dilemeyi sevmiyormuş. bu başlık altında bir örneği mevcut. bu arada, küfür söylemek de sanırsam terbiyesizlik.
 8. erdemdir. küfür edeceğine sen de deneyebilirsin.
 9. erdemi bilmem de haklı olduğunuz halde diliyorsanız ezikliktir.