paths of glory - stanley kubrick - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.63)
paths of glory - stanley kubrick
birinci dünya savaşı kaos ortamanın içerisinde fransız generali broulard, general mireau’ya almanların yönetimindeki ant tepesinin ne pahasına olursa olsun ele geçirilmesi emrini verir.. general mireau, askerlerinin hayatını tehlikeye atan bir ölüm yürüyüşü niteliğindeki bu görevi şahsi çıkarları uğruna kabul eder. görev süresince hiçbir şey beklendiği gibi gitmez ve birliğin başarısızlığa uğrayacağı kesinleşir. bu noktadan sonra mireau’nun mevki ve rütbe için tehlikeye attığı bu askerler üzerinden oynadığı kirli oyunlar ve insanlık dışı eylemler, savaşın kaotik ortamı içerisinde insan hayatının ucuzluğunu ortaya koyar.


 1. stanley kubrick'in 1957 yılında yayımlanan filmi. genel anlamda ordu yapısı içerisindeki hiyerarşinin çarpıklığını anlatan film, çekilmiş en iyi savaş karşıtı yapımlardan biri olarak kabul edilir. filmde ünlü aktör kirk douglas rol almıştır.
 2. gelmiş geçmiş en gerçekçi savaş filmidir.
 3. 1960 yılında çekilmesine rağmen, şimdi ki bir çok filmden kat be kat iyi bir filmdir. ayrıca 4 dalda oscar kazanmış bir filmdir.
 4. "bak, sana anlatmaya çalıştığım gibi.eğer ölmekten korkuyorsan hayatının geri kalanını korku içinde geçireceksin...çünkü bir gün öleceğini biliyorsun.eninde sonunda.eğer gerçekten korktuğun ölümse, seni neyin öldürdüğü neden önemli olsun ki?"
 5. gününüzü durduracak, anlık düşünsel eylemlerinizi tümüyle işgal edecek şekilde kurgulanmış, her sahnesiyle baştan çıkarıcı olan film.

  her sahnesiyle diyorum çünkü, gerek cephedeki üstün psikolojik yansımalar eşliğinde gördüğümüz savaş sahneleri olsun, gerek 'mahkeme' olayını yürüten insancıkların diyalog sahneleri olsun.. tam anlamıyla bir ders gibidir. soluksuz izlenir. bitince başa sarılıp bir daha izlenir.