protein tozu - youreads 1. aramızda protein tozlarını ilaçlar ile karıştıranlar var bu yüzden bu yazıyı ekleme gereği duydum gerçi her yerde karıştıranlar var.

  bu karıştıranlar bir de eminler ki!
  adam ne tıp ne de spor eğitimi almış, sağda solda okuduğu yazılar ile izlediği bir kaç video ile spor ve beslenme uzmanı kesiliyor!

  en çok kullanılan iki protein tozu peynir altı suyu ve süt tozu, şimdi bu saydıklarım bisküvi çikolata vs gıda maddelerinde de kullanıyor, çikolata içinde yerken sorun yok! toz olarak alınca problem!

  arkadaşlar hatrı sayılır bir üniversitede biyoloji bitirdim, şu an hatrı sayılır bir tıp fakültesinde yüksek lisans yapıyorum 10 yılın üzerinde bir spor tecrübem var. iki ağırlık kaldırıp uzman kesilenlerden değilim!

  protein tozu kullanmak böbrek ve karaciğer sorunu olmayanlar için zararlı değildir, et yumurta yemekten farklı değildir.

  et yediğiniz zaman kalbiniz ne kadar büyürse, protein tozunda da o kadar büyür. iç organlara zarar verenler ilaçlardır! iki sayfa okuyup alim kesilmeyin. spor hekimi ve diyetisyen olmayan sağlık çalışanları bu işlerden pek anlamazlar onlara da çok fazla itibar etmeyin.

  sporcu değil ve 18 yaş altı ya da sağlık sorunlarınız varsa kullanmayın, onun dışında belirtilen ölçeklerde sorun yoktur.

  ayrıca eklemek isterim fazla protein alan insanlarda kanser görülme ihtimali artar ama bu proteinin toz veya gıdalardan alındığında fark etmez. sürekli haddinden fazla et yersende riski arttırsın, çok yüksek bir risk midir?
  hayır!
  iyi sporlar dilerim..

  ek bilgi arkadaşlar proteinler asidiktir, çok fazla alırsanız asit baz dengeniz açısından sorun olabilir. bu yüzden aldığınız protein ağırlığı kadar domates yiyin, asit baz dengesini kurmuş olursunuz.

  tanım: peynir altı suyu tozu'
 2. sporcuların kullandığı bir besin takviyesi ürünü.

  türkiye'de nedense anabolik-androjen steroidler ile karıştırılır. ama süt tozundan hallice bir üründür sadece. peynir üretilirken ortaya çıkan ürünlerin toz haline getirilmesiyle yapılır. kısaca toz haline getirilmiş çökelek gibi bir şeydir aslında.

  kullanmak zorunlu değildir ama "ben günde 2 tencere makarna, 8 tane tavuk, 24 tane yumurta yiyemem" diyorasanız size göre bir üründür.

  lakin böbrek, karaciğer veya kalp sıkıntınız varsa kullanmamanız daha iyi olacaktır. çünkü abartmış da olsam neredeyse yukarıda listelediğim besinleri tek öğünde almış gibi olmanıza sebep olacağından zaten yorgun olan organları daha da yormamak gerekir.
 3. elimde yeni aldığım, yanlışlıkla sadesini alıp içemediğim toz. tadı iğrençtir sadesinin.

  ben kullanmayacağım çöp olsun istemiyorum. isteyen olursa seve seve gönderebilirim.
 4. gereksizdir. ona ayıracağınız para ile (zaman) lezzetli doğal proteinler (bilgi) alabilirsiniz.
  yetiştirmek. kendisi için. kendisi için. kendisi için.