rain man - barry levinson - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.57)
rain man - barry levinson
bir ithal araba satıcısı olan charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. babasının öldüğünü haber alan charlie, cenazesine gittiğinde, babasının 49 model bir buick roadmaster hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden charlie, buranın özürlülerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.


 1. en iyi film, en iyi yönetmen , en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo oscarlarını toplamış, dustin hoffman ın muhteşem oyunculuğunun yanındaki tom cruise u adeta silip attığı filmdir.

  benim için bu film dustin hoffman'dır.

  öyle bir otizm canlandırması vardır ki filmi çocukken izlemiştim ilk. ve dustin hoffman ı ilk izleyişimdi muhtemelen; gerçekten "problemli" sanmıştım ^:o zaman otizm ne bilmiyorum^

  bir nevi de otizm farkındalık filmidir. eminim birçok kişi benim gibi ilk defa bu durumdan haberdar olmuştur. bende "otizmliler aslında sevgi dolu insanlardır" algısı oluşturmuştur ki bugüne kadar gerek gerçek hayatta gerek klinikte tanıdığım hiçbir otizmlide bu düşüncem zarar görmemiştir.

  -
  ingilizce kurslarında-hazırlık sınıflarında rain man 'in pre intermediate - intermediate kitabını aldırırlardı bir de. sanırım film hikayesi-senaryo okuma sevdam da oralardan bir yerden geliyor.
 2. çocukken izlediğim bir filmdi benim için. bu gece tv de görünce oturup baştan izleyeyim dedim. o zamanlar pek anlamamışım tabi. boğazımı düğüm düğüm yaptı. son sahneleri bir ince ağlattı. bittikten sonra uzun uzun düşündürdü. zaman zaman haksızlık ettiğimi, fevri hareketlerde bulunduğumu düşündüğüm ama bana karşı hiç tavrı değişmeyen kişileri aslında ne kadar sevdiğimi aklıma getirdi. gidip onlardan birinin yanaklarından öptüm...