• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.83)
that sugar film - damon gameau
senaryosunu damon gameau’nun yazıp yönetmiş olduğu that sugar film, sağlıklı olarak algıladığımız bir takım yiyecek ve içeceklerin içine katılan şekerin, vücudumuza vermiş olduğu tahribatı, benzersiz bir şekilde gözlerimizin önüne sürüyor.

yapımcılığını nick batzias, damon gameau ve rory williamson’un üstlenmiş olduğu eserin müzikleri ise joe petrina’ya aittir. 1 saat 30 dakika süresi olan that sugar film’in imdb puanı ise 7,2’dir. başarılı yönetmen damon gameau, bu müthiş eserde kendi dışında şu isimlere hugh jackman, richard davies, skyla delphinus, christina evans, stephen fry, lisa gloufchis, benjamin hancock, zelia kitoko ve isabel lucas’a yer vermiştir.


 1. avustralya’lı yönetmen damon gameau’nun kendi üzerinde yaptığı bir deneyi anlattığı 2014 yapımı belgesel.

  yağın şeker ile savaşı diyebiliriz. pepsi, coca cola gibi ne yiyip içeceğimize karar veren dev gıda endüstrisinin satın aldığı bilim adamlarıyla şekeri aklayıp yağı suçlayarak yıllardır insanların sağlığını nasıl bozduğu, bakkallardan marketlere geçtiğimizde artık işlenmiş her gıdanın içinde hatta bilhassa diyet ürünlerde kafa karıştırıcı isimlerle bolca şekerin yer aldığı ve aslında hiç şeker kullanmadığımızı düşünerek başka isimlerle en masum gıdalarda bile fark etmeden sağlığı tehdit edici boyutta şeker tükettiğimiz ve bozulan sağlığımız.

  yönetmen bütün bunları kendi üzerinde deneyerek vücutta yarattığı değişimleri görmek ve marketteki gıdaların tamamına yakınının bu yiyeceklerden oluştuğuna tanık olmak ve maneviyatını yitirmiş insanlığın fiziksel bağlamda da gittiği gideceği nokta dehşete düşürüyor.

  izleyelim. izletelim.
 2. ayrıca filmin bize öğrettiği şeylerden biri de kilo almanın sadece kaloriyle alakası olmadığıdır ki bunu öğrenince doktor ablamız da şaşırıyor bir miktar. deneyi yapan baş roldeki damon gameau iki ay boyunca aldığı kalori miktarını değiştirmeden sağlıklı yiyecekler yerine marketlerde satılan bol şeker içeren gıdaları tüketmiştir ve bunun sonucunda 8,5 kg. almıştır ve bel çevresi 10 cm. genişlemiştir. after-before
 3. 1.5 saat civarı bir belgesel-film ve müthiş akıcı bir saniye bile sıkılmadım. sağlığa dair yapılan klişe yorum ve önerileri bayık bir şekilde dinlemektense bu filmi izlemek daha etkili olacaktır çünkü karar verecekseniz eğer bunu "yapmalıyım,etmeliyim" kalıbıyla değil kendiniz içten isteyerek vereceksiniz. değişimleri canlı canlı izlemek daha bilinçlendirici.
 4. bence ağır şekilde manipülasyon yapılmış filmdir. aldığı kaloriyi artırmadığını sanmıyorum. devamlı şeker üzerinden giden bir beslenme yönteminde ara öğünlerde yedikleri artmış olmalı. ayrıca algıda yapılan oynamalarda cabası. kötü hissetmesi gerekirse saçını başını bilerek dağıtıyor, kameraya oflayıp duruyor olmadı yere uzanıyor. dişleri çürük çocuğa da umut verip bıraktılar sanırsam :)

  bu tarz abartılı yapımlar gerçekleri yalın halde sunmak yerine korkuya dayalı bir yöntem kullandıkları için başarılı olamıyorlar. çoğunda çarpıcı olmak , abartmak durumunda kalıyorlar ki reyting artsın. ama izleyiciler izlerken inansa bile bilinç altında inanmıyorlar.

  gerçek basit. şeker bağımlılık yapar, şekere bağlı bir beslenme yağ yakımını zorlaştırır, ağır kullanımında insulin direnci oluşur. hayatınızdan çıkarmanız size büyük fayda sağlar. en güzel yanı da ne kadar az tüketirseniz o kadar daha az ihtiyaç duyarsınız, yediklerinizden o kadar daha fazla şeker tadı alırsınız.

  inanmayan denesin. gidin bir dandik meyve suyu, soğuk çay vs gibi şekerli gazsız bir içecek için. şekeri, tatlı meyveler dahil olmak üzere 1 ay boyunca kullanmayın. bir ay sonra aynı içeceği için. aşırı şekerli gelecektir tadı. (cola benzeri gazlı içeceklerde denemedim ama büyük ihtimal onlarda olmaz, onlarda şeker tadı gizleniyor)
 5. şeker yüzünden mod dalgalanması ve enerjisizlik yaşadığımızı ve açıkça çabuk yorulup yıprandığımızı gösteren deneyli belgesel.

  bir gün komple bırakacağım inşallah