1. sadece hack dunyasinin degil *nix isletim sistemlerinin olmazsa olmazidir. bu yetki olmadan sisteme cok buyuk etkiler birakacak sekilde mudahale edemezsiniz.
 2. rm rf / (bilgisayardaki her şeyi sil komutu) dahil bütün komutları sorgusuz sualsiz çalıştırabilen kullanıcı. o yüzden gerek linux, gerek android, gerekse ios'ta çalışırken (ios'ta root olayı var mı bilmiyorum) indirdiğiniz uygulamalara dikkat etmek gerekli. yoksa telefonu tuğla olarak kullanmanız kaçınılmaz.

  edit: sentezor uyardı ios'ta root olayı farklıymış. o kadar da esnek olmuyormuş ios (bkz: jailbreak) olsa bile. olsun, siz yine de dikkatli kullanın swh
 3. kingo root ile 1 dakikadan kısa bir sürede yapılabilen işlem
 4. bir sistemde giriş izni olmayan klasör veya dataların tümüne erişim sağlayan kullanıcı. diğer adı superuser.

  android sistemlerde daha çok duyulmaya başladı. fakat hack dünyasının olmazsa olmaz terimidir.
 5. benim aklıma person of interest'teki amy acker geliyor.
 6. sürekli root yetkisinde çalışmak sistem yöneticileri için iyi bir şey değildir.

  mesela rm -rf /home/user/onemsizbelge.txt dosyasını silmek istiyorsunuz ve internetteki aksaklıklardan dolayı (bkz: ssh) yaptığınız terminaliniz komutları geç algıladı ve siz o ara hızlı yazıp hemen enter'a basıyorsunuz ve komutu şu şekilde görüyorsunuz: "rm -rf / home/user/gereksizbelge.txt " ve sonra eliniz ctrl+c tuşuna ışık hızılyla gidiyor ve maalesef acı sonla karşılaşıyorsunuz. onun için sürekli kullanmak iyi bir şey değil efenim.

  yukarıdaki parçadan anlaşılan önerme; "kontrolsüz güç güç değildir."