• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
rüzgarin gölgesi - carlos ruiz zafon
1945 yılında, uzun süren iç savaş'ın izleri barcelonada hala sürmektedir. henüz çok genç olan daniel sempere bir kitapçı olan babasıyla birlikte unutulmuş kitaplar mezarlığını ziyaret eder. babası, oğluna bir kitap seçmesini, ona çok iyi bakmasını ve evlat edinmesini ister.

genç daniel, julian carax adlı bir yazarın rüzgarın gölgesi adlı eserini seçer. bu adeta onun için uzun, gizemli ve sonu belli olmayan bir yolculuğun başlangıcı gibidir.

okuduğu kitaptan çok etkilenen genç adam bu esrarengiz yazarın yaşamını ve ölümündeki gerçeği araştırmaya başlar. böylece roman içinde yeni bir roman doğar.

daniel tutku ve aşkın, kitapların gölgeli dünyasıyla nasıl kaynaştığını keşfettikçe garip yansımalar yapan bir aynanın oyununun içine düşer.
 1. 1945 barcelona'sinda geçen bu öyküde iyi bir roman için tüm malzemeler mevcut : tarihi bir arka plan, edebiyat aski, gizem ve akici bir anlatim.
  kendini çabuk sevdiren kitaplardan.
 2. tekrar okumak istedigim kitaplardan birisi. umarim elime gecer bir yerlerden.

  bir kitapci acarsam da ismini unutulmus kitaplar mezarligi dusunyorum. ukm bas harflerinden mezar tasi ve kitapli bir amblem olacak. bu kitabi okuyupta fikrimi calmayin bozusuruz.