sahaf mendel - stefan zweig - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar Stefan zweig
sahaf mendel - stefan zweig
savaşların tarumar ettiği avrupa’dan kaçarak ölüme sığınan stefan zweig, “kitaplar, insanları ölümden sonra da birleştiren ve bizi, unutmaya, hayatın bu en büyük düşmanına karşı koruyan biricik araçtır”, diye yazmış. bu kitapta onun iki başyapıtını bir arada bulacaksınız: “sahaf mendel” ve “bir kadının yirmi dört saati”.

tüm hazinesi kitap sevgisi ve bilgisinden ibaret, eski sahaf neslinin son bireyi mendel’in göz yaşartıcı öyküsü, savaşın kültüre barbarca saldırısını anlatıyor. “bir kadının yirmi dört saati” ise, kumarhaneler kenti monte carlo’da geçen ve tam üç kez filme alınan benzersiz bir aşk ve tutku anlatısı.

yordam kitap, avrupa’nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan stefan zweig’ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. behçet necatigil, tahsin yücel, salâh birsel, hamdi varoğlu, ali avni öneş, deniz banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...


 1. stefan zweig'ın kitaplara olan hayranlığından başını kaldırıp etrafına bakamadığı için ölüme sürüklenen bir adamı anlattığı kitabı. jakob mendel öylesine tutkundur ki kitaplara değişen sınırlar, başlayan savaşlar hiç ilgilendirmez onu. kampa götürülmesinin nedeni de yine bir kitap arayışının sonucudur. zweig her kitabında olduğu gibi müthiş bir dille anlatıyor. proust gibi ağdalı değil ama güçlü bir üslubu var. yordam kitap da piyasadaki en iyi basımı ve çeviriyi yapmış.

  "bir yıldız bilimci, teleskobun ufacık deliğinden milyonlarca yıldızı nasıl beğeni ile gözlemler, onların hareketlerini nasıl takip eder, durumlarını, bazen parlayıp bazen solan ışıklarını nasıl saptarsa, jakob mendel de, dört köşe masanın başına oturup, gözlüklerinin camından, hareketli ve değişken başka bir dünyayı, gerçeğinden üstün başka bir alemi, kitaplar alemini öylece zevk duyarak seyrederdi."
  sezgi