• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.29)
seinfeld
dizi, jerry seinfeld ve arkadaşları george costanza, elaine benes ve cosmo kramer'ın günlük hayatta ki komik maceralarını konu alıyor.
jerry bir komedyendir. arkadaşı george ise girdiği her işi batıran, yalancı, her zaman kaybeden bir adamdır. elaine ise zamanında jerry ile çıkmıştır ve yakın arkadaş olarak kalmışlardır. dürüstlüğü sebebiyle sürekli başını belaya sokar, erkek arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalır. dizinin en çatlak karakteri ise jerry'nin kapı komşusu kramer'dır. jerry'nin evini kendi evi gibi kullanmasıyla ve kapıdan girip direk buzdolabına yönelmesiyle meşhurdur.
seinfeld yayın hayatı boyunca bir çok ödül kazanmıştır. onlarca kez emmy'e aday olmuş, ondan fazla emmy ödülü kazanmıştır.


 1. televizyon tarihinin en özgün yapımlarından bir tanesi olan komedi dizisi. en basit tabirle şehirli insanın günlük hayatının absürtlüğü dışında hiçbir şey anlatmayan, hiçbir mesaj kaygısı duymayan 1989 - 1998 yılları arasında 9 sezon boyunca yayımlanan nev-i şahsına münhasır bir dizidir.

  ana karakterler ve canlandıran oyuncular:

  jerry seinfeld - jerry seinfeld (kendisinin kurgulanmış bir versiyonunu canlandırmaktadır)
  cosmo kramer - michael richards (jerry'nin karşı komşusu)
  elaine benes - julia - louis dreyfus (jerry'nin eski kız arkadaşı)
  george costanza - jason alexander (jerry'nin üniversiteden arkadaşı)

  dizi bana kalırsa dört tane yabancının hikayesini anlatır. her ne kadar komedi dzisi olsa da karakterlerin toplumun dışında olmaları ve bu sebeple yalnızlıkları rahatlıkla seçilebilir. toplumun yazısız kurallarına uyum sağlamakta zorlanan karakterler bu sebeple kendilerini absürt ve uygunsuz durumlar, olaylar içerisinde bulur. diziyi komik yapan ana öğe de budur bana kalırsa.

  !---- spoiler ----!


  son bölümüyle l'etranger'e atıfta bulunmuştur. bu bilinçli mi yapılmıştır bilmiyorum lakin karakterler için öne sürdüğüm "yabancı" sıfatı bu sebeple yerini bulur.

  !---- spoiler ----!
 2. seinfeld'in bütün bölümlerini en az birkaç kere izlemiş biri olarak seinfeld krizim depreşince bu sefer de yeni keşfettiğim ve bağımlısı olduğum quorada arattım ve güzel yazılar buldum. hem onları derleyip hem de kendi düşüncelerimi birleştirerek seinfeld'i gelmiş geçmiş en başarılı ve etkili sitcomlardan biri yapan unsurları şöyle sıralayabilirim:

  - ilk başta çok basit ve etkili bir slogan olarak "a show about nothing" ve bunu başarıyla yerine getiriliyor. bir sitcom olarak (kurgusu ve planı belli sitcomlarla karşılaştırıldığında) devrimci ve de riskli bir karar. ama başarıya ulaştığında da karşılığında artık günlük ingilizceye bile geçmiş, başta how i met your mother gibi birçok benzer sitcom, abd dizi tarihinin en çok izlenen final bölümü, (seinfeld'deki yan rollerinden nlenen) birçok yeni oyuncu gibi kazanımları oldu.

  - abd'nin özellikle sitcomları küresel olarak pazarlamaya çalıştığı reagan'lı 80'li yıllardan beri süregelen muhafazakar aile yapısı, sitcom sonundaki ahlak mesajları gibi klişeleri (belki bunu ilk defa eleştiren married with children olabilir) yıkmış ve kürtaj, mastürbasyon gibi konuları çok zeki bir şekilde dile getirmiştir.

  - günlük yaşamda hepimizin karşılaştığı birçok durumu (arkadaşın yeni doğan çirkin bebeği, penisin suda küçülmesi, erkek eline sahip bir kız arkadaşın olması vs.) çok gerçekçi ve eğlenceli bir şekilde getirmiştir. bunu da george costanza gibi hepimizden özellikler taşıyan, belki kendimizle veya etrafımızdakilerle ilişkilendirebileceğimiz gibi (normalde takılmak istemeyeceğimiz ama yine de iş, apartman vs. sebeplerle kurtulamadığımız) karakterlerle ve hepimizin yaptığı ama sakladığı, veya yapmak istediği olaylarla anlatmıştır; a show about nothing telling everything gibi bir olayı becermiştir.

  - başroldeki elemandan çok kramer ve costanza gibi karakterler daha ön plana çıkmış ve dizinin sürükleyicisi olmuştur. elaine, newman gibi normalde senaryoda olmayan karakterler ise diziye dahil edilip aynı şekilde dizide önemli etkiye sahip olmuştur. üstelik bu karakterler aşırı pragmatist, bencil bir şekilde abd (ve de modern metropol) yaşantısını bu yönüyle çok iyi yansıtan karakterler olmuştur. ilginç bir şekilde dizideki başrol oyuncusu jerry seinfeld, bir komedyen olmasına rağmen en az komik olan karakterdir.
 3. her bir karakteri ayrı ayrı muhteşem olan dizi. olay örgüsü de efsanedir.

  diziyi sayfalarca anlatsak da az gelir, anlamak için en az bir sezon izlemek gerekir izlendikten sonra artık diziden kurtuluş yoktur.

  dediğim gibi uzun uzun anlatsam da olmaz izlemek lazım fakat bende bu dizinin en garip etkisi yeme içme isteği uyandırması.

  mesela soup nazi bölümündeki o çorbaları ölesiye merak ediyorum, keşke içebilsem. veya odaya elinde kavun karpuzla dalan cosmo kramer!

  izlediğim en iyi dizi.

  ek: şöyle bir diyaloğu paylaşmak istedim:

  george costanza: prezervatif paketlerini neden o kadar zor açılır yapıyorlar?

  jerry seinfeld: bence kadınlara fikirlerini değiştirmek adına son bir şans vermek için.
 4. bitene kadar (*:az önce) ne zaman bitecek bu diye bekledim ama şimdi de bi boşluğa düşmüş hissediyorum. diziden sıkıldığım için değil de yeni diziye başlayabilmek için bitsin diye bekliyordum ama bir kaç sezon daha olsa izlerdim aslında. ev arkadaşlarım beni bırakıp ayrı eve çıkmış gibi hissediyorum şu an.

  pek sosyal olmayan komedyen jerry seinfeld ve 3 arkadaşının günlük hayatının anlatıldığı sitcom. ne kadarı uyarlanmış ne kadarı abartılmış merak içindeyim. aslında ucundan kıyısından her gün karşılaştığımız sorunların gülünç taraflarını izliyoruz 9 sezon boyunca. george karakterine uyuz oldum hem de öyle böyle değil benim sinir olduğum takıntılı olduğum ne kadar konu varsa bu adamda mevcut kıl herif. favorimse kramer aslında onda da takıntılı olduğum özellikler var ama bu adamın bir sevimliliği de var saf bir çekicilik mi desem nasıl anlatsam bilemedim.

  final bölümü başlangıçta bir hayal kırıklığına sebep oldu son bölümü izleyeyim diye hevesle açıp genel bir özet olduğunu anlayınca bir üzülmüştüm ama vedalaşmak için arkadaşlarımla buluşup eski günlerden konuşmuş gibi oldu. peşinden kamera arkası görüntüler "biz çekerken çok eğlendik" klişesinden ziyade bayağı samimiydi. en son kapanış sahnesi ise mükemmel olmuştu kimin fikriyse tebrik ediyorum.