seo
 1. seo ingilizce olarak (bkz: search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur.

  arama motoru optimizasyonu, arama motorunun sonuçlarında bir web sitesinin görünürlüğünü ya da etkileşimini etkileyen süreçtir.

  seo ile ürün ve hizmetleriniz hakkında yüksek sayıda organik ziyaretçi çekebilecek anahtar kelimelerin, arama motorlarında aratılmasında web sitenizin ilk sayfada listelenerek ziyaretçi almanız sağlanır.
 2. google hazretlerinin, üşengeç insanoğlunun zaaflarını kullanarak başımıza ördüğü çoraplardan birisi.
 3. google'ın yaklaşık 200 civarı kriteri var bunları sağlayınca seo uyumlu oluyor.

  seoda önemli olan bazı konular var mesela sayfanın açılış hızı. sayfa yavaş açılınca seo uyumlu olmuyor.

  bir başka konu da meta açıklamalar. yani sayfa neyle ilgili bize ne anlatıyor kısaca özetleme kısmı.

  her şeye rağmen algoritma tam olarak çözülemiyor. google neye göre ön plana çıkarıyor biz istedğimiz bir siteyi ilk sayfaya taşıyabilir miyiz belli değil. en doğrusu en gerçek olan aslında.
  abi
 4. "açılımı “search engine optimization” kelime grubu olan ve türkçe karşılığı “arama motoru optimizasyonu” olan seo terimi; web sitelerin, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmesini sağlamaya yönelik yapılan çalışmaların bütününe denilen bir isimdir. çeşitlli stratejilere ve sürekliliğe dayanan bir çalışmayı gerektiren seo sayesinde, arama motorlarında daha iyi sıralamar elde eden web sitelerin görünürlük olasılığı artar ve web sitelerin daha fazla ziyaretçiye ulaşması sağlanır."
 5. spesifik alanlarda belli başlı çalışmalar yürüterek bir web sitesini ilk sayfalara taşıyabilirsiniz. mesela katarakt ameliyatı için oturur uğraşırsınız nihayet bir şeyler olur. bölgesel anlamda da faydalar sağlanır, örneğin ortaca renault servis anahtar kelimesinde ilk sıraya yükselme olabilir bir ihtimal.

  ama genel anlamda çok bilindik konuşarda rekabet yoğunsa seo falan fayda etmez. ikinci sayfa bile başarı sayılabilir. o yüzden siteni yükseltcem diyen seocu yalan söylüyordur. hangi kelimede çıkmak istiyorsun diyen tercih edilebilir.
  abi