1. son yıllarda oldukça trend olan cad (computer aided design) programıdır. autocad ile sürekli karşılaştırılmaktadır. solidworks biraz daha makine ve ürün tarzı çizimler için kullanılmaktadır. kullanımı daha basittir.
 2. makina mühendislerinin 3 boyutlu tasarım için en sık kullandığı yazılımlardan biri. mukavemet hesabı, sonlu eleman analizi, dinamik analiz gibi modülleri vardır. bu modüller için ayrıca çok kapsamlı yazılımlar olsa da solidworks üzerinden bu işlerin yapılabilmesi fikir vermesi açısından faydalıdır ve çoğu zaman yeterlidir.
 3. öğrenmek isteyenler için şöyle bi youtube sayfası önerebilirim.
 4. diğer cad programlarının aksine sürekli kullanıcı bizi daha kolay nasıl anlar diye düşünen bir tarikat tarafından hazırlandığını düşündüğüm program. tarikat diyorum çünkü aynı firmadan başka insanlar gidip "catia" adlı hantal, karmaşık, çirkin arayüzlü, kullanıcı düşmanı, özellikle montaj işlemlerinde insanı delirten programı yapıyorlar. ulan adam bi yan binada ne yapıyorlar diye gidip bir bakmaz mı ?
  (bkz: dassault systems)
 5. talaşlı imalat dersinde yolumuzun kesiştiği kullanışlı program.
 6. 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması ile artık daha anlamlı hale gelen çizim programı. kendinize lego, oyuncak vs. tasarımı yapabilirsiniz. buradan, uygulamalı sınavında mezar taşı çizdiren esprili hocamıza selam olsun..
 7. arayüzü gayet basit, kullanıcı dostu bir tasarım paket programı. eğer yoğun parametreler, denklemler vs. ler kullanmıyorsanız tasarımda rahatlıkla ihtiyacınızı karşılar. ayrıca pro panel ve electrical eklentileriyle pano yerleşim tasarımlarında kablo trafiğini de simule etmenizi sağlar.
 8. aklınıza gelebilecek üç boyutlu herşeyin tasarımını dizayınını yapabilecek kapasitesi olan program.
  kullanıyoruz efendim.
 9. teknik destek konusunda aşama kaydetmesi gereken yazılım.

  bir keresinde bir sorun hakkında destek almak için solidworks distribütörünü aradım. telefondaki arkadaşla bağlantı kurduk ama bir türlü sorunumu çözemedi. sonra bu bir yazılım hatası dedi. aynı şekilde bir şikayet daha olduğunu ve benim şikayetimi de sisteme ekleyeceğini söyledi. sonra nasıl oldu hatırlamıyorum ama o sorunu çözdüm. mail attım o arkadaşa. o da geri aradı nasıl çözdünüz diye^:swh^ işin tuhaf tarafı benim solidworks geçmişim hepi topu 3-4 sene.

  bilemiyorum. ya yazılım bunca modülü barındırmanın etkisiyle birtakım öngörülemez hatalara açık ya da teknik destek personeli yeterli tecrübeye sahip değil.