sporting cp - youreads 1. Loser olmak deyiminin Portekizcesi denilebilir. aslında denilemez çünkü sporting tıpkı bizim üç büyükler gibi 1900’lerin başında kurulmuş bir spor kulübü.

  Kuruluşundan itibaren ezeli rakibi benfica nın şamar oğlanı olmuş, ölüm kalım maçlarının hepsinde ölmüş, rezil, iğrenç, yolsuzluğun, rüşvetin, kara para aklamanın, karaborsanın hüküm sürdüğü bir kulüp.^:ve benim portekiz'de tuttuğum takım^ Demirören beşiktaş’ı denilebilir yani.
  Maçlarında (özellikle jose alvalade’de) kimsenin bir saniye olsa bile rahat olamamasına, hele de son on dakikaya girildiğinde tüm taraftarların stresten tırnaklarını yemesine sebep olan kulüp. ^:ki genelde golü yiyorlar^

  iddaacıların da uzak durmayı tercih ettiği bir takımdır. Tıpkı werder bremen gibi. Çünkü napacakları belli olmuyor. Tek maçta üç kere penaltıdan gol de yiyebiliyorlar, real madrid’e karşı 85 dakika galip de oynayabiliyorlar (tabi kaybediyorlar).

  bütün bunlar yetmezmiş gibi taraftarları da en az kulüpleri kadar iğrenç, salak, nefret edilesi tipler. (not: sporting cp lizbonun elit tabakasının takımıdır. Benfica orta sınıfın takımıdır. Aynı zamanda da en çok taraftara sahip takımdır.) yenildiğinde stadı ateşe verenleri mi ararsın, maçlarda yersiz yere sahaya meşale atanı mı atarsın, oyuncu döveni mi ararsın, hepsi var .

  Benim takip etttiğim yabancı liglerin başında gelir Portekiz premier lig (liga nosa). Başlıca sebebi de bizim ligimizle temel benzerlikleri. Mesela 5 şampiyon takımın olması, ligin 3 takım etrafında dönmesi (porto, benfica, sporting), sıkça hakem hatalarının olması, yaşanan garip olaylar (futbolcuya dayak, şaibeli maçlar) gibi. 1930’lu yıllardan beri de genelde yukarıdaki üç takım şampiyon oluyor. Bazen boavista gibi mucizeler oluyor tabii ama çoğu braga’dan ötesine geçemiyor. Bu açılardan bakıldığında bazen bizim lige şükredesim geliyor. ^:ama bazen^

  Neyse, konu dağılmasın. sporting 40-50li yıllarda altın çağını yaşadıktan sonra duruldu. Meydan sadece ezeli rakibi benfica’ya kaldı. Hatta o kadar duruldu ki anca 1980’lerde sesini duyurabilen porto’nun bile çok gerisine düştü. Mourinho 2de 2 yaparken, falcao’lu porto uefa kupasını kaldırırken bakmakla yetinebildiler. Son şampiyon oldukları sezon takımda süper mario (jardel) vardı. Hani şu galatasaray’dan ‘kilo almış’ diye gönderilen. Jardel o sezon 30 maçta 40 küsür gol atmıştı. Tek başına takımı sırtlamıştı!

  o sezondan beri takım lig şampiyonu olamıyor. 2015-16 sezonunda da bekledik ama olmadı. Porto’ya 2 maçta da kaybeden benfica şampiyon oldu! Hakkaten aklım almıyor ya. Bizim maçta da kaleye bulan tek şutu gol oldu adamların. mitroglou
  eyyorlamam o ki, Liverpool - premier league gerginliği, bela guttmann laneti, allah vs Fenerbahçe gerginliği, Yusuf fahir baba falan hepsi hikaye. Allah kimseye yeşil eşek şansı vermesin.