steampunk - youreads 1. steampunk bir bilim kurgu alt kültürüdür. içine girip çıkamayacağınız türden.
  19.yy viktoryen dönemde sanayi devrimi ile birlikte ortaya çıkmıştır. buharlı makineler, dişli çarklar, robotlar, balonlar, zeplinler ikonik imgeleridir. Howl's Moving Castle, City of Lost Children, Wild Wild West, Hugo, Sherlock Holmes steampunk kültürüne dair aklıma gelen filmlerden.

  steampunk görsellerini pinterest hesabımda bir panoda toplamaya başladım. ilgilenen olursa bıyırsın:
  https://www.pinterest.com/Berfinco/steampunk/
 2. tipik renkleri gümüşi, altın sarısı, kahverengi, siyah ve bunların farklı tonlarıdır. hoş bir kültürdür. eğer işin felsefesini kavrarsanız tarzınıza büyük faydası olacaktır.

  buharlı makineler, gözlükler ve el yapımı metal eşyalar bu tarzın vazgeçilmezleridir.
 3. world of warcraft dwarflar ve goblinler , ayrıca avatar legend of korra popüler örnekleridir.
  cakal
 4. steampunk 19. yy'da ortaya çıkmış bir akım değil. sanırım yanlış bir aktarım olmuş. 1960'larda ortaya çıkan cyberpunk akımından sonra, -isim olarak cyberpunk'tan ilham alıp- 1980'lerde başlayan ve genel olarak victoria dönemindeki bilimsel birikimi altyapı olarak kabul eden bir akım.

  peki victoria dönemini konu almasının nedeni ne?

  birincisi o yıllarda newtoncu bir bilim anlayışı var. elektronik ve bilgisayar teknolojisinin yerine buhar teknolojisi, çarklar, dişler vs. var.

  ikincisi 19. yy'da yaşayan jules verne, h. g. wells, mary shelley gibi bilimkurgu yazarlarından etkilenmiş olması. bu yazarlar dönemin bilimsel birikimi üzerinden bir gelecek tasarımı hayal etmişler ve -doğal olarak- bu gelecek tasarımında ne elektronik, ne de dijital teknoloji var.

  1980'lerden günümüze kadar yazılan eserlerde ise aynı bilimsel birikim ile hikayenin alternatif bir evrende geçmesi söz konusu.

  umarım bu akımı konu alan daha çok film, video oyunu vs. görebiliriz.
  ulgan