• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.95)
şu çılgın türkler - turgut özakman
80 yıldır beklenen kitap. - turgut özakman'ın elli küsur yıldır süregelen çabasının ürünü.
- milli mücadelemizin, bir serüven romanı gibi rahat okunan ve şimdiye kadar yazılmamış ayrıntılı, çok yönlü öyküsü.
- gurur ve ibret verici gerçeklerin, gerçek belgelere dayalı olgu ve olayların, insanı içine çeken, şaşırtan, heyecanlandıran, ağlatan, gönendiren anlatısı.
- tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan.


 1. kanımca piyasaya ilk çıktığı zaman fazlaca şişirilmiş bir kitap
  inkılap tarihi ders kitabı kıvamında...
  erdo
 2. kurtulus savasi'nin detayli bir romani. su gibi akan bir kitap, gozleri dolduran yanlari kadar savasin gidisatina yonelik teknik bilgiler de barindiran roman. donemin sartlarini hissettirmede basarili. bunu okuduktan sonra trt'nin cekmis oldugu 6 bolumluk kurtulus belgeseli de izlenirse milli duygulardaki katlanma garantidir.
  meden
 3. milli mücadele dönemi hakkındaki ödevim için kaynak olarak belirlediğim ve okurken aldığım notları ve tabi ki başka kaynakları kullanarak öykümsü bir yazı yazmamı sağlamış eser. güzeldir. o dönemi çok iyi bir şekilde anlatır. hatta belki o dönemi anlatan kitapların en iyisidir -tabi ki öznel bu-. ancak abartılmaması gerekir.
 4. kuşkusuz belgesel değeri vardır, okunur tartışılır. lakin roman yazdım diyorsan esaslı bir kurgu olacak, bir edebi tat olacak. belki benim eksikliğimdir, turgut özakman ile hıfzı topuz'da ben bunları bulamıyorum.
  mutlu
 5. tecrübeyle sabittir ki, kendini karamsar ve umutsuz hissedenlerin; birkaç paragraf okuyunca, koşullar ne denli ağır olsa da umudun her zaman var olacağı ve inançlı çabanın er geç zafere götüreceği duygusunu yeniden yüreklerinde buldukları müthiş kitap. ne mutlu ' ben bir çılgın türk'üm' diyene...
 6. tarih kitabı okumaktan çok da hoşlanmayan beni, sayfaları arasına gömebilmiş kitaptır kendisi.

  ayrıca ii. Abdülhamid’in Çanakkale Savunması diye kitap çıkarabilecek kadar kıskanç, ezik, koskoca bir gerçeği eften püften sebepler dolayısıyla yoksayan insanları rahatsız etmiştir bu kitap ve içeriği.

  okuyunuz, okutturunuz.
 7. roman mıdır, tarih kitabı mıdır, belgesel metni midir yoksa ders kitabı mıdır; tartışılır. eseri eşsiz yapan nokta da tam olarak budur.

  öyle bir eserdir ki içinde aşk hikayesi bile barındırır. hatta nesrin'in yüzbaşı faruk'a büyük taarruz başarıyla sonuçlandıktan sonra yolladığı kartpostaldaki cümle çok çok güzel bir cümledir:
  "seni zafer ve barış kadar seviyorum"

  öte yandan eser verilen bağımsızlık mücadelesini enine boyuna ele alan son derece yetkin bir eserdir.

  kitabı okuduktan sonra lisede bir edebiyat dersinde kitabı okuduğumu öğrenen hocamla karşılıklı aklımızda kalan, etkilendiğimiz sahneleri uzun uzadıya konuşmuştuk. bu da eserle ilgili güzel bir anımdır.

  ve naçizane tavsiyem sadece bu kitabı okumakla kalmayıp serinin diğer 3 kitabının da okunmasıdır.
 8. askerlik görevimi bir koğuş askere bu kitabı( ve bir kaç tane daha) okuyarak ifa etmiştim. bana askerliği anımsattığı için mi yoksa gerçekten beni çeken bir yanı olmadığı için mi sevemediğimi bu nedenle hiç bilemeyeceğim.
  jan
 9. her türkiye cımhuriyeti vatandaşının okuması gereken kitap. uzun uzun yazmaya gerek yok, özellikle ilk paragrafı aklınızda bir canlandırın, en baba hollywood filmlerine taş çıkartır.