süper ay - youreads

 1. gezegenler, uzay, konumlar, dizilimler meraklılarının dört gözle beklediği olay. tabi bende dört gözle bekleyenlerdenim. o gece gözem yapacağımız konumuda seçtik :)

  %30 daha parlak ve %14 daha büyük gözükecekmiş.
 2. güneş tutulmasını röntgen filmiyle izleyen adamların kayıtsız kalmayacağı olaydır.

  Geçen sene süper ay ile ay tutulması aynı gece gerçekleşmişti. bbc haber

  Bu kez şahit olacağımız şey, 21. yüzyılın en yakın dolunayı. Sabah gazetesine göre Türkiye'de 14 Kasım günü 15.53'te görülebilecek.
 3. 14 kasım 2016 tarihinde normalden % 12 daha büyük görünecek olan dolunay vakasıdır. ay, yaklaşık 48.000 km. daha yakın olacak.
 4. şu anda en azından konya'dan görülen haliyle etrafındaki geniş halenin bilimsel açıklamasını merak ettiğim olay. tabii eğer halenin süper ay ile bir ilgisi varsa.
 5. hatay'da süper ay görünümü.
  super
 6. bugün süper ay varmış, saat 19:00’dan itibaren ay %14 daha büyük ve %30 daha parlak görünüyormuş.bakınız.
 7. günlerdir aklımdaydı ama bugün aklımdan çıkmış tesadüfen geç saatte fark ettim bir anormallik olduğunu. yine de o kadar güzeldi ki yolun ortasına asfalt değilmiş de çimenmiş ne bileyim kumsalmış gibi yatıp izlemek istedim. gökyüzü biraz bulutluydu ama manzarayı kapatan duvar gibi değil de daha çok manzaranın parçası olan ağaçlar gibi olmuştu. keşke güzel bir fotoğraf yakalayabilseydim.

  biz aslında bi kar küresinin içinde yaşıyormuşuz, bizim senelik döngü sandığımız şey bir adamın günlük rutiniymiş. işten gelince bakıp bakıp eğleniyormuş ama aslında o da bizim farkımızda değilmiş. mavi yeşil bi topun üzerinde kımıldaşan şeyleri izlemek iş stresini alıyormuş. inş çok kurcalayıp bozmaz.
 8. bugün bütün ihtişamıyla siyah bulutların arasından görünüyordu. zifiri karanlıkta evden çıkmak böyle bir şey. hamdolsun güneşin doğuşunu selamlamak yerine ay'ı batırdık.

  dolunay ile uyku kalitesi arasında ise bir ilişki olabilir. ne zaman dolunay varsa gece uykum kaçar. test ettim onayladım. bir de dün gece süper ay var imiş. gece 3'ten sabaha kadar sürdü uyku durum bozukluğu.