sword art online - youreads

    • izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.14)
sword art online
2022 yılında piyasaya sürülen sword art online mmorpg oyunu, başa takılan bir alet aracılığıyla oyuncuları kendi dünyasına götürerek gerçek bir role-playing oyunu sunmaktadır.

oyuna katılan 10.000 oyuncu arasında olan kirito da sao dünyasına giriş yapmıştır. fakat kısa sürede bütün oyuncular oyundan çıkış olmadığını fark ederler ve herkes bir anda geniş bir alana ışınlanır.

oyunun yapımcısının burada yaptığı açıklamaya göre oyundan çıkmanın tek yolu 100 katlı sao dünyasını temizlemektir. her katta bir boss bulunmaktadır ve 100. kattaki boss'u öldürebilen oyundan çıkabilecektir.

fakat oyunda sağlığı biten kişi gerçek hayatta da ölecek, ayrıca dışarıdan biri oyuncuların başındaki aleti çıkarmak isterse alet oyuncuları öldürecektir.

bütün oyuncular şaşkınlık içerisindeyken oyunlar konusunda tecrübeli olan kirito oyunu kazanmayı kafasına koymuştur.


  1. hikaye bilgisayar (mmorpg) oyuncularıyla ilgilidir. bir oyun yapımcısının kendi dünyasını kurması serüvenine 10000 oyuncuyu alet etmesiyle başlar olaylar. gerçek dünyanın zorluğundan dem vurup, hayatta kalmanın dahi çok zor olduğu bir sistemi inşa eden yapımcı, aynı zamanda gm (game master) olup bu dünyanın kurallarıyla yaşar. tabii esas oğlan ise en iyi oyuncu ve onun maceralarıdır.

    dürüst olmak gerekirse keyifli bir izlemenin ötesine geçmiyor seri. her şeyden önce bundan keyif alabilmek için mmo oyuncusu olmak gerekiyor. dizi boyunca bir çok şey izah edilse de bunlara dikkat etmeyecek ve kimi zaman olayları hiç anlamayacaksınız haliyle. mmo oyuncusu için ise epey eğlenceli ve sürükleyicidir. yerine göre inandırıcılığı zedeleyen abartılar oyunun dengelerine helal getirdiğinden oyuncular da sinirlenebilir.