• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
synecdoche new york - charlie kaufman
senaryosunu ve yönetmenliğini charlie kaufman'ın yaptığı, başrollerinde philip seymour hoffman, emily watson, michelle williams'ın olduğu film. dev bir tiyatro platosu etrafında geçen bu filmin aslında bir konusu yok, önermesi de yok. herkesin kendisini canlandırdığı, izlemesi de, anlaması da zor film. cesur bir yorumla; kim kendine ne pay çıkarırsa filmin konusu o.
 1. ilk yarim saat civari siradan bir filmden cok da farki yok gibiydi, sonra giderek yavasladi ve muhtemelen hepsini yakalayamadigim gondermeler basladi. sanirim birden fazla kez izlemeli. yorucu bir film ama cenaze sahnesindeki monolog tekrar tekrar izlenebilir.
  -well, fuck everybody. amen.
  uzun zamandir arkadas oldugunuz kitap, muzik, fikir paylastiginiz insanlarla izleyip once film sonra hayat tartismasi yapmak icin gayet uygun bir film.
 2. uzun ve yorucu bir film. basit ve anlaşılır bir açılışı var ama sonra işler çok karışıyor. varoluş sancısı mı dersiniz, insanlık bulantısı mı, kimlik yaratımı mı; tarihi, felsefi göndermeler mi, zamanı da mekanı da büklüm büklüm bükmeler mi ne ararsanız var.

  sanıyorum ki ben filmin ancak yarısını bilemedin yüzde altmışını anladım. anladım da sindirdim mi hepsini? hayır. bir kez daha izlenebilir, ayrıntılarda keşfe çıkılabilir. fakat ben bir kez daha izlemeyeceğim sanırım, böylece karmakarışık rafa kaldırıyorum.

  film izlemeye gerçekten aşina olan herkese tavsiye ederim. rahatsız edip yoracağının garantisini verebilirim fakat 'hoşça' vakit geçireceğinizin garantisini veremem. bir de siz izleyin. size neler söyleyecek film, siz ne kadarını almayı kabul edeceksiniz bir bakın. trailer