tarihi çinileri asitle temizlemek - youreads

 1. Selçuklu döneminin önemli eserlerinden 750 yıllık Sivas Gök Medrese’nin minarelerinde ve minare kaidesinde yer alan mozaik tekniğiyle dekore edilmiş geometrik motifli Selçuklu çinilerinin asitle temizlenerek yok olmasının ardından maviye boyandığı ortaya çıktı.
  http://www.hurriyet.com.tr/750-yillik-ciniler-asitle-kazindi-40467756

  ulan lafa geldiği zaman yok bizim ecdadımız şöyle özel biz onlara öyle bağlıyız ecdadımız bizim her şeyimiz diye yalak yalak konuşmayı biliyorsunuz ama Evliya Çelebi’nin 'Benzeri bir daha asla yapılamaz' dediği eserleri ahmakça yok ediyorsunuz. asitle yok etmek ne demek yahu hiç mi aklınız yok asırlık eserleri yok etmeye utanmıyor musunuz?

  arkadaşlar sadece bu yapılandan bile yola çıkacak olursak durum bizlere gösteriyor ki karşımızda sadece laf olsun torba dolsun diye demagoji yapan güç var. her şeyleri laf kuru sıkı resmen. ama yine ne yazık ki bu laflara bayılan insanlar var. kaldırıp kafayı az dinlese, sorgulasa bir anlamaya çalışsa maske düşecek ama yok olmuyor kafa yerde hatta kuma gömülü çıkarana aşk olsun..
 2. temizlik yapmayı sizden öğrenecek değiliz....

  yani sonuçta yıkıpta yerine avm, toki fln yapmamışlar. oda yapılabilirdi bu kafayla.

  bu ülkede tarihi eser olmakta zor.
 3. ben onu maviye boyayan ustalara akıl erdiremedim. düzelir diye mi düşündüler acaba ^:swh^
  kalba
 4. kurumuş ağaçların yeşile boyanmasını anımsatan olay:


  !---- spoiler ----!

  Muğla’nın Bodrum ilçesinde site yapılacak bir alandan sökülüp hafriyat ve molozların bulunduğu bir yere dikilen ağaçların kurumaya başlaması üzerine işi yapan inşaat firması, püskürtme boyayla ağaçları yeşile boyadı.

  !---- spoiler ----!

  bizim diyarımızda ne yazık ki üretmek, güzelleştirmek, onarmak olmaz.
  yakmak, yıkmak ve ardından örtbas etmek olur...
 5. 1.bilgisizliğin bağıra bağıra beceriksizlikle ele yüze bulaştırılmasıdır. adeta biz cahiliz bir şeyden anladığımız da yok ama farkındayız, gurur duyuyoruz denmek istenmektedir.

  2. hani bir mavi türü vardı vize, final zamanları gökyüzünde belirirdi, onun da bir farklı versiyonu. ama anlam olmasa da isim gayet uygun.

  edit: tarihi çinileri asitle temizleyip maviye boyamak da uygun bir başlık olurdu.
 6. bkz. restorasyon sonrası sünger bob'a benzeyen kale.

  artık şaşırtmayan restorasyon facialarindan biri daha.