türkiye'de bilimin gelişmeme nedenleri - youreads 1. din = d
  bilim = b

  d=1/b diyerek entrymi sonlandırıyorum.

  edit: formulün yanlış olduğuna dair mesajlar geldi. benim açımdan düşünürseniz benim formulüm doğrudur diğer şekilde düşünürseniz yanlış çıkıyorum. anlatmaya çalıştığım şey birbirleriyle ters orantılı olduğuydu millet. aslında hepimiz anladık belki de ama yine de mazur görün bunu da becerememişim.
 2. neden gelişmez: boğaziçi'nde nükleer fizik profesörüne gidilir.. hocam ben nükleer fizikçi olmak istiyorum, mit'ye staja gidebilir miyim, referans olabilir misiniz diye sorulur..

  alınan cevap: ben 40 yıldır çalışıyorum, hiçbir şey bulamadım.. sen ne bulacan sanki, boşver uğraşma!

  (haksız da sayılmazmış lan aslında, neyse)
  oz
 3. bireysel yaşama henüz ayak uyduramadıgimiz icin.

  26 yasında essek kadar yigenim var. hâlâ kicini annesi topluyor. oyle yetismis cunku. sen yapamazsin, sen edemezsin diye diye sünepe bir birey yetistirmisler.

  hala asiret, kabile tipi bir toplumsal yapida debeleniyoruz. bireylerin bireysel yeteneklerini on plana çıkarması engelleniyor. ebeveynler tarafından kişisel alana müdahale had safhada. bu oyle derin bir mevzu ki, cocugun odasina dahi kapiyi calmadan girmemek gerekiyor. fakat bizim toplum cocugun her seyine, her ozeline mudahale edip degistirmeye calismaktan vazgecmis degil.

  ebeveynleri tarafindan otuz yasina geldigi halde hayata dair hiçbir tecrübesi olmayan bireyler yetistiriliyor. bu bireylerin degil bilimsel gelisme, kişisel gelişme gostermesi dahi olanaksiz.
 4. (bkz: erdoğan'ın üç çocuk yapın demesi)

  neden dedi hiç düşündünüz mü? senin benim gibi youser'lar 3 çocuk yaparsa ne olur? en az 3 youser daha yetişir. ama biz yapar mıyız? hayır, neden? bilinçliyiz. bu tüketim toplumunun nüfusunu sürekli arttırmanın bir çözüm olmadığını biliyoruz. vasıfsız değil yetişmiş bireyler üretmek istiyoruz. ama bu sığırlar 3 çocuk yapıyor. yapınca ne mi oluyor ? toplum denen illet, baskısını en ağır biçimde azınlık üzerinde sürdürmeye devam ediyor. bu sayede azınlık bastırılıyor.

  kabul edin bu ülkede azınlığız ve öyle kalmaya devam edeceğiz. bir çözüm bulursanız bana da haber vermeyi unutmayın.