• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.32)
twelve monkeys - terry gilliam
ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca yüzde birini hayatta bırakmıştır. bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.
bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan james cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar.
daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren cole, 1996'da akıl hastanesine alınır. burada dr. kathryn railly ile tanışan cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar.


 1. brad pitt'in daha 1995 yılından tyler durden rolüne göz kırptığı filmdir. ya da adama deliyi oyna dediklerinde böyle oluyor.

  her koşulda leziz filmdir.
 2. 1962 yapımı olan fransız 'la jetee' adlı kısa film 'twelve monkeys' filmine esin kaynağı olmuştur.
 3. zamanda yolculuk temalı bilim kurgu filmlerinin en iyilerinden. sevenlere şiddetle tavsiye edilir. film o kadar derin ki her izleyen kendi perspektifinden bişeyler bulabilir. bunun yanında verdiği ana mesajda çok net. delilik hali ve gerçeklikle ilgili harika tespitler filmin çekildiği zamanın algısına göre bir gelecek tahayyülü ve bir adet kaslı multi sevimli başrol içerir. yirim.
 4. kötü bir film değil. ama yakın bir dostuma tavsiye etmem özellikle izle diye. tarihler arasındaki geçiş kısımları izleyiciyi yoracak türden. brad pitt tüm sahnelerinde yüzde bir tebessüm bırakır.
 5. brad büyük oyuncu. bir bu film bir de (bkz: true romance - tony scott) ' daki rolleri bunun kanıtı. diğer yandan bruce hakkını verememiş sanki rolün. anlattım tekniği orjinal. ayrıca ölü o adam bakmayın öyle.
 6. bugün izleme fırsatı bulduğum film. açıkçası bruce wills ve brad pitt ile bilim kurgu birleşince daha iyi bir film olacağını düşünmüştüm. iyi bir film ama sanki bir şey eksik ya.