1. twitch ya da twitch.tv, elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu. haziran 2011'de justin.tv kurucuları justin kan ve emmett shear tarafından kurulmuştur. justin.tv girişimi olarak oyunlarla alakalı içerikleri yayımlamaya başlamıştır. her ay 43 milyondan daha fazla izleyiciye hizmet vermektedir. ortalama izlenme süresi ise 1,5 saattir. şubat 2014'de abd'de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olarak belirlenmiştir.

  eylül 2014 yılında twitch, amazon tarafından 970 milyon $ karşılığında satın alınmıştır.

  twitch oyunların gerçek zamanlı izlenmesi için tasarlanmıştır. büyük turnuvalar, elektronik spor karşılaşmaları, bireysel oyunlar ve oyunlarla ilgili sohbetler de site vasıtasıyla izlenebilmektedir. izleyici kitlesi genellikle erkeklerden oluşmaktadır. yaş aralığı 18 ila 34 arasındadır.

  twitch, android ve ios cihazlar üzerinden mobil uygulama olarak kullanılabilir hale geldi. uygulama, yatay görünümde izleme desteğine sahiptir. bunun yanı sıra mobil internet ağı üzerinden donmadan izlenmesi için düşük çözünürlükte ya da yüksek çözünürlükte izleme gibi seçenekleri mevcuttur. ayrıca canlı yayını izlerken aynı zamanda sohbet etmek mümkün hale gelmiştir.

  ayrıca diğer oyun konsolu platformları olan xbox 360, ouya, playstation 4 ve xbox one gibi cihazlardan da izlenebilmesi için gayret gösterdiklerini söyleyen twitch.tv ceo'su emmett shear, "her platformdan insanların oyun videolarını izleyebilmesi için, orada olmak istiyoruz." diyerek bu tarz girişimlerin vaadini vermiştir.

  tabi hitap ettiği kitle büyüyünce sadece oyun yayını yapılmamaya başlandı. ünlü djler de yayın yapmaya başladı. djlerin haricinde hobi olarak deri işlemeciliği ve ahşapla ilgilenen insanlar da herhangi bir oyun kanalının altında yayın açıp, altında bulundukları oyunun karakterlerinin eşyalarını, figürlerini yapıp daha fazla alıcıya ulaşabiliyorlar.

  unutmadan ekleyelim. gerek günlük giysilerini dekolteli tercih edip, gerekse de cosplay adı altında yine dekolteli giyinip dikkat çekip bağış almaya çalışan insanlar da var ne yazık ki.
 2. ah bir girl gamer kardeşimi krizlere sokmuslardi troll yağız türk arkadaşlar bağış yaparak orospi demişlerdi bunun üzerine yara alan genç güzel kızımızın

  i'm not orospi diye ağlaması içler acisiydi
  belit