1. 1- kimse senin uzun uzun romanlarını okumaya mecbur değil. önce onu bil, şikayet etme.
  2- sen sıkılıyorsun diye kimse yazacağı yorumu sana göre ayarlayacak değil, onu da sen bil. uzun yazıyorlar diye şikayet etme.

  ilk cümle veya ilk bir kaç kelime yazının devamının okunup okunmayacağına karar verdirir. (içerik kalitesi hakkında ipucu babında)
  oldu ki okumaya devam ediliyor, bu sefer de paragraf yapısı okumaya devam etmekte önemli rol oynar. içerik çok ilgi çekici olsa da boşlukluz, aralıksız yazılar insanı sıkıyor.
 2. sosyal hayattaki yansıması "konuşmak" olan kıraat özrü. toplum olarak dinlemesini bilmiyoruz ve çok konuşuyoruz. sosyal hayat böyle olunca, sosyal medyada da bu şekilde tezahür ediyor. oysa iyi bir dinleyici olmadan iyi bir konuşmacı olunmaz ve iyi bir kâri olmadan da muharrir olunmaz. fakat tetikleyici unsurların da gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. zira 140 karakterlik kapitalist bir buhran içinde, kişinin kalabalıktan ayrı düz koşu yapması beklenemez. kitapların kahve eşliğinde fotoğraflarının paylaşıldığı, kitap kaplarının bölüşüldüğü, televizyonun âdeta seyir yerine okunduğu bir toplumda olağan şeyler... bazen olağandışı şeyler olağan olur da, bu "bazen" yitik ve yerini her zamana bırakmıştır.

  durumunuz olmaz olsun, okumayınız.
 3. bu kardeşimize twitter'ı öneririm
 4. her zaman gerçekleşmeyen durum. başlık hakkında edinilmek istenen fikrin kısa entrylerle edinileceğine inanılmadığı zaman gayet güzel okunabilir. fakat şununla karıştırılmamalıdır (bkz: analiz kasmak)
 5. yine bir ülkemiz, çözümlemesi.
 6. yorumdan yoruma değişir. sen yazıyı kalitesine göre değil de uzunluğuna kısalığına göre değerlendirirsen ömrünün sonuna kadar kısa yazıları okursun ve kısa yazarsın.
  donanımlı bir elden çıkmış, akıcı bir yazı uzun - kısa demeden zevkle okunur.
  tabii boyu kadar işlevi de önemli.
 7. benzer durumlara örnek olarak sınav kağıtlarında uzun cevapların not verecek kimse tarafından okunmaması, hakimlerin uzun dilekçeleri okumaması verilebilir.
 8. paragrafsız, böyle upuzun, her yanında ";"ler bulunan, başı farklı sonu farklı yorumlar oluyor...

  çok sürükleyici, güzel ve cidden bilgilendirici değilse okuyamıyorum ben de...
  üzgünüm...
 9. uzun yorum okunmuyorsa yazan kişide de hata var demektir. birde bu açıdan bakmak lazım.
 10. ilgi alanına göre ve yazının akıcılığına göre değişmektedir. fularlı hakimiyetinde olan sözlükte egolar tavan olduğu için, kimse bir başkasını yardıra yardıra edebiyat parçalamasını çekememekte, tahammül edememektedir. inci sözlüğe döndüğü iddia edilen forumun, inci sözlük tarzı yaratıcı ve esprili başlıkları ve yorumlarını tek solukta okuyanlardanım. ama rubidyum başlığı altında yazılan yüz satırlık yazıyı okumuyorum. bu benim "ergen", "lümpen" yada "incici" olduğumu göstermez. bu sürreal memlekette az biraz kafa dağıtmak istediğimi gösterir.