venüs - youreads 1. adını roma aşk ve güzellik tanrısından alan güneş sistemindeki en sıcak ve güneşe en yakın 2. gezegen. boyutlarının ve kütlesinin dünya'nın boyutları ve kütlesine yakınlığı sebebiyle dünya'nın ikizi olarak da anılan bu gezegenin dünya'nın atmosfer basıncının neredeyse 100 katı atmosferik basınca sahip, büyük oranda karbondioksitten oluşan kalın bir atmosfere sahiptir. bu kalın atmosfer ısıyı tutarak gezegenin güneş'e kendisinden daha yakın olan merkür'den daha sıcak olmasına sebep olur. kendi ekseni etrafında dönüşü 243 gün sürmekte olup bütün gezegenlerin dönüş yönüne terstir.
 2. atmosferindeki bulutlardan dolayi arkası bilinmeyen gezegen racona ters haraket etmektedir.
  ziya
 3. venüs'e teleskopla ilk bakan kişi galileo'dur.

  sarı bulutları güneş ışınlarını yansıttığı için venüs, güneş sistemini en parlak gezegeni.

  dünya ile yaklaşık aynı büyüklük ve çekim gücünde. bulutları ölümcül sülfirik asitten meydana geliyor.

  gezegenin atmosteri karbondioksit ile boğulmuş durumda ve basınç dayanılmaz, sıcaklık yaklaşık 500 derece

  yüzeyinde dünya'nın atmosfer basıncının 90 katı basınç var.

  sovyetler birliği ve abd'nin gönderdiği araçların çoğu yoğun atmosfere dalıp bulutları aştılar fakat sadece bir kaç tanesi venüs yüzeyinde bir saat kadar kalmaya dayanabilmişlerdi.

  yüksekteki serin bulutlar bile yaşamaya elverişsiz.
  rüzgârlar saniyede 100 metre, saatte 360 km hızla esmektedir. atmosferi %96 karbondioksittir.

  nitrojen, su buharı, argon. karbonmonoksit ve öteki gazlara eser miktarda rastlanıyor ama rastlanan hidrokarbon ya da karbonhidrat oranı milyonda 0.1' den de azdır.
  güneş etrafındaki dönüşünü 224.7 günde tamamlar.

  dünya'dan venüs:

  http://i.hizliresim.com/gVRkzZ.jpg

  ay'dan venüs:

  http://i.hizliresim.com/A6vGb0.jpg
 4. boticelli'nin 'venüsün doğuşu' isimli tablosunda venüs, midye kabuğu üstünde ergen bir kadın olarak denizden doğaya çıkarak betimlenir.

  tablo aslında anatomik olarak imkansız bir vücudu resmetse de, kusursuz olarak tanımlanır. venüs'ün boynu çok uzundur ve ayakta duruş pozisyonu gerçekte imkansızdır.
 5. böylesine alev alev yanan vahşi bir gezegenin, roma mitolojisinde aşkın ve güzelliğin tanrıçası olması ve mars gibi dingin gezegeninse savaş tanrısı olması, insanoğlunun imaj denilen şeye nasıl kanabileceğinin en net göstergesi sanki.

  dış görüntü aldatıcıdır, siz romalılar gibi olmayın.
 6. güzel boğa burçlarının yönetici gezegenidir efeeğm