1. tim burton gibi belli konularda takıntılı, sinematografik açıdan harika filmlere sahip ve genelde aynı oyuncularla çalışmayı seven yönetmen. sesi kapayıp sadece izlemelik filmler yapar. simetri takıntısı vardır.
 2. renkleriyle ve simetrisiyle beni kendine hayran bırakan yönetmendir. özellikle "the royal tenenbaums" ve "the darjeeling limited" filmlerini gözlerim ışıldayarak izlemiştim.
 3. auteur teorisine uyan, simetrik sinematografisi, pastel renkleri ve saf, romantik karakterleri ve belirlediği aktörler gibi faktörlerin tamamı ile kendi stilini oluşturmuş harika yönetmen. ne yazık ki, aynı zamanda stili ve türü çalıntıdır. nereden olduğunu söyleyip stilini çaldığı kişiyi de "wannabe wes anderson severlerine" bilgi vermek istemeyerek kendime saklıyorum yönetmenin adını.
 4. martin scorsese'nin kendisini veliahtı olarak kabul ettiği wes anderson belki de modern sinemanın en yaratıcı isimlerinden birisidir. genel olarak aile yapısını konu alan filmlerinde kullandığı teknikler beni benden alır. çoğu filminde bill murray de yer aldığı için sinema tarihinin en tatlı oyuncu kadrosuna sahip filmler çekmiştir
 5. renkleri kullanış yöntemi ve simetri algısı hayranlık uyandıran yönetmen. bu tavrıyla bir ressam olan andy warholu anımsatmaktadır.
 6. filmlerinden öte, filmlerinde kullandığı görsel dili, sonrasında simetrik tumblr giflerini, renk paletlerini daha çok sevdiğim yönetmen. filmleri, o içi boş minnoşluk hali için sabrım yetmiyor ama görsel dil incelemelerini seviyorum. royal tenenbaums bebeyimizdir.
  bence andy warholla pek alakası olmayan yönetmendir ayrıca.
 7. kimdir bu yönetmen deyip izlemek isteyenlerin "the grand budapeste hotel">"the royal tenenbaums">"the darjeeling limited" şeklinde üç filmlik bir paketi tercih etmesini önerdiğim, şahsına münhasır çocuk yüzlü yönetmen.
 8. avrupa sinemasına (özellikle fransız filmlerinden alışkın olduğumuz renk skalası ve kendine has karakterlere) özenmiş ancak amerikanlıktan da kurtulamamış, arada kalmış filmlerin yönetmeni.
  nox
 9. h&m için şöyle bir reklam filmi çekmiş. gördüğünüz ilk anda wes anderson diyorsunuz.
 10. yukarıdaki girdilerde sıklıkla bahsedilen simetrik çekimleri kendisinin el yazısı gibi gören yönetmendir. örneği buradan görülebilir.