yaman adam - miguel de unamuno - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
yaman adam - miguel de unamuno
bazıları vardır, sevmedikleri halde sevilmek isterler; kendini feda eden kadından uçsuz bucaksız bir sevgi ve sadakat beklemekte haklı olduklarını sanırlar. bazıları vardır, meşhur bir güzelle evlenirler; niçin? onunla böbürlenmek, onu yanlarında bulundurmak, ehlileşmiş bir dişi aslan gezdirir gibi onu beraberlerinde gezdirmek ve, - işte benim kraliçem! bakın, bana ne kadar da itaatli, ne kadar bağlı, diyebilmek isterler de onun için. hiç bu kafada bir insan, kraliçesini sevebilir mi?

miguel de unamuno'nun behçet necatigil tarafından çevrilen on hikâyesini bir araya getiren yaman adam, yazarın çok yönlü dünyasına açılan bir pencere niteliğinde. aşk, felsefe, psikoloji, inanç, kadın erkek ilişkileri gibi konuların öne çıktığı bu öykülerde unamuno'nun varoluşçu sorgulamaları da sıklıkla yer buluyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. beni unamuno'yla tanıştıran hikaye kitabı. içinde 10 öykü var, 176 sayfa ama sorsanız 40 sayfa okudum sanki. inanılmaz akıcı. dili farklı, yunan tragedyası okuyormuş hissine kapıldım zaman zaman. yazarın sis adlı kitabını da okumayı düşünüyorum.