zen ve motosiklet bakım sanatı değerlerin sorgulanması - robert m. pirsig - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.86)
zen ve motosiklet bakım sanatı değerlerin sorgulanması - robert m. pirsig
zen ve motosiklet bakım sanatı roman, otobiyografi ve felsefi denemetürlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir "kült kitap". romanda bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğu anlatılıyor. yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir "stil" cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı, "stilize" nesneler, "stilize" insanlar ve ilişkilerle dolu bir hayatın yaşandığı amerikan kentlerinden, sapa dağ yollarından, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçiyor, bir dağa tırmanıyor ve en sonunda okyanusa varıyorlar.adam yolculuk boyunca bir de "iç yolculuk" yaşıyor, başka doruklarda geziniyor. kendi "deli" geçmişine, aklın ötesine yol alıyor. "akılcılık" dediği hayaletin peşinde, antik yunanlardan modern bilim felsefesine kadar bütün batı düşüncesini katediyor. etrafındaki bütün çirkinliğin, sahteliğin sebebi olduğu söylenen teknolojiyi suçlamıyor. sorun, teknoloji üreten insanlarla ürettikleri nesneler arasındaki ilişkidedir çünkü. bunun temelinde de gerçekliği, özne ve nesne diye uzlaşmaz karşı kutuplar koyutlayarak kavramaya çalışan akıl anlayışındaki "genetik bir bozukluk" yatar. bu anlayış, nitelik sorunuyla hesaplaşamaz. bir sanatçının yapıtını oluşturduğu, bir tamircinin bir motosikleti özenle tamir ettiği saf nitelik anlarında özne ve nesne özdeştir. bir yanda insan, bir yanda dünya/nesne yoktur. değer yoksa olgu da olamaz. "iyi", gerçekliğin bir biçimi değildir, kendisidir. pirsig'e göre dünyayı politik programlar oluşturarak düzeltemezsiniz; bunlar ancak temeldeki değerler sisteminin doğru olması durumunda işe yarar. "dünyayı düzeltmenin yeri önce kendi yüreğimiz, kafamız, ellerimiz ve onlardan çıkan iştir." bu yüzden de insanoğlunun yazgısını düzeltmekten değil, motosikletin nasıl onarılacağından söz eden bir kitaptır bu. "çünkü gerçek motosiklet, kendimiz denen motosiklettir."(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. değerlerin sorgulanmasına ek olarak motosiklet hakkında ciddi teknik bilgiler veren bir kitaptır. eğer doğayı ve motorsikleti seviyorsanız kesinlikle daha zevkle okuyacağınızı düşündüğüm kitap. eğer kitabı okurken tamamen odaklanırsanız kendinizi özgür hissediyorsanız. ben 19 yaşında iken bir rahatsızlığımdan ötürü 2 ay hastanede yatmıştım. 2 ay içersinde bir çok kitap okumuştum. bu kitabı ise 2 kez okumuştum. sağlığım için hapsolduğum 4 duvar içinde özgürlüğü,doğayı hissetmemi sağlamıştı.
 2. efsanevi bir kitap okurken başınız ağrıyor ve keyif alıyorsunuz ayrıca motor seviyorsanız da bu sizi kitaba daha çok bağlıyor.okuduğum zaman tam kendimi veremediğimi fark ettim ve anlayacak daha çok şey olduğunu düşündüm.bu nedenle boşluğun dibinde olduğum zaman eve kapanıp tekrar hatim edeceğim..
 3. robert m. pirsig kitabında, motosiklet bakımı ve oğluyla ilişkisi üzerinden hayatı sorgular ve çıkarımlarda bulunur. okurken düşünmek gerektiği için uzun zamanınızı alsa da insana çok şey katan mutlaka okunması gereken bir kitap.
 4. bitirdikten sonra "o neydi be!" tepkisini içinizden geçirebileceğiniz ve ara ara bunaldığınız, zihninizin patlayacak gibi olduğu kısımlara yeniden dalmak için size kendini tekrar okutacak kitaptır. öte yandan, motosiklet hayattır.
  onzi